Top News-Dëme katastrofike nga tsunami… /Pamjet para dhe pas, bilanci i viktimave ende i panjohur
18/01/2022 12:00

Hiri vullkanik ka mbuluar pistën e uljes së avionëve e kjo ka penguar përpjekjet e ndihmës në Tonga, ndërsa shkalla e dëmeve nga shpërthimi vullkanik që shkaktoi një tsunami, po nis të bëhet e qartë. Zelanda e re po përpiqet të dërgojë ujë të pijshëm dhe ndihma të tjera, por avionët nuk mund të ulen në aeroportin kryesor. Disa nga ishujt e vegjël rreth Tongës kanë pësuar dëme të mëdha sipas raporteve. Momentalisht, dy persona janë raportuar të vdekur, por me komunikimin shumë të kufizuar, ekziston frika se bilanci i viktimave mund të jetë shumë më i lartë. Një vullkan nënujor shpërtheu të shtunën, duke e mbuluar Tongën me hi e duke shkaktuar edhe një tsunami. Tonga përbëhet nga më shumë se 170 ishuj të vegjël të shpërndarë në një zonë në jug të paqësorit, me përmasa thuajse sa të japonisë. Vetëm pak më shumë se 100 mijë njerëz jetojnë në Tonga, pjesa më e madhe e tyre në ishullin kryesor, Tongatapu. Fluturimet e mbikqyrjes nga ajri treguan se fshatra të tërë janë shkatërruar dhe ndërtesat janë rrafshuar me tokën. Kjo ka bërë që zyrtarët të druajnë më të keqen, por do të duhen ditë që gjithcka të zbardhet. Komunikimet me ishujt janë ndërprerë pasi një kabull i vetëm nënujor që lidh tongën me pjesën tjetër të botës u këput si pasojë e shpërthimit vullkanik.

Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30
Top News – Rusia, kërcënim për Ballkanin / Britania: ‘Të pamëshirshëm’ përballë Vladimir Putinin
26/05 13:01
Top Channel/Fotoja iu u bë meme, tifozi i Feyenoord e rikrijon pas 20 vitesh-Por nuk vjen në Tiranë!
26/05 13:00
Top News – Hyundai tërheq 240 mijë makina / Lëndojnë pasagjerët! probleme me rripin e sigurisë
26/05 12:58
Top News – Tanke, por jo municione… / Ndihma gjermane për Ukrainën, me probleme
26/05 12:48
Top News – Suedia ‘bind’ Erdoganin / Sinjale pozitive për heqjen e embargos së armëve
26/05 12:46
Top Channel/ Rusia bombardon 40 qytete në Donbas, Zelensky: Nuk i lëshojmë asnjë territor!
26/05 12:28
Top Channel/ Gjermania nuk e “lëshon” Kosovën: Vazhdon misioni ynë ushtarak, nuk lëvizim!
26/05 12:16