Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09/2020 20:13

Një diamant në formë ovale, pa të meta, 102 karatësh, do të dalë në ankand më 5 tetor, në Hong Kong. Shtëpia e ankandeve sothebys, nuk ka dhënë një cmim fillestar për gurin në formë veze prej ekzaktësisht 102.39 karatësh, që ka edhe cilësinë më të lartë të ngjyrës për një diamant të bardhë dhe është klasifikuar i tipit IIA për pastërtinë kimike dhe transparencën e jashtëzakonshme. Sipas drejtuesve të Sotheby’s, shtëpia e ankandeve po lejon që tregu të vendosë për vlerën e diamantit. Historikisht, diamante të këtij kalibri dhe këtyre përmasave, janë shitur nga 11 deri në 33 milionë dollarë. Vetëm shtatë diamantë të tjerë të bardhë, më shumë se 100 karatë, dhe me cilësi të ngjashme, kanë dalë në ankand, pesë prej tyre tek sotheby’s. Në nëntor 2017, diamanti më i madh i prezantuar ndonjëherë në një ankand, më shumë se 163.41 karatë, u shit në gjenevë për më shumë se 33.8 milionë dollarë, një rekord global në këtë kategori. Por ai nuk është rekordi i kohërave. Në prill 2017, diamanti rozë, gjigand, u shit për 71.2 milionë dollarë në një ankand të sotheby’s po në hong kong.

Top News – Vaksina e koronavirusit/ Jo para zgjedhjeve Amerikane
20/10 15:38
Top News – Vaksina antiCovid, Britania nis testimet! Vullnetarët do infektohen me koronavirus
20/10 15:34
Top News – Argjentina kalon shifrën prej një milion raste me COVID-19
20/10 15:33
Top News – Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme
20/10 15:31
Top News – Robert Redford në zi/ Humbet djalin e tij 58 vjeçar
20/10 15:24
Top News – Suksesi i Kinës/ Izolimi hapi i parë, jo zgjidhja
20/10 15:21
Top News – Sërish në alarm… Lombardia vendos: Ndalohet qarkullimi në këto orare!
20/10 14:28
Top News – Rritja e rasteve me koronavirus/ OBSH: Evropa gabime me karantinën
20/10 14:06
Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10 12:30
Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10 12:14
Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10 11:50
Top News – Nisin testimet e para për koronavirus në Aeroportin Heathrow të Londrës
20/10 11:31
Top News – Mikrofonat do të jenë të mbyllur pjesërisht në debatin e fundit Trump-Biden
20/10 11:29
Top News – Pushtimi i Tajvanit/ Në Kinë, spekulime për super raketën
20/10 00:01
Top News – Olimpiket e Tokios/ Po shenjëstrohen nga hakera rusë
19/10 23:59
Top News – Sa u prezantua/ Shitja e iPhone 12 kalon iPhone 11
19/10 23:56
Top News – Kompania Finlandeze/ Rrjet celular në Hënë
19/10 23:55
Top News – Pandemia në Francë/ Izolohet Brigitte Macron
19/10 22:10
Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10 21:55
Top News – Çudia në Kanada/ Qyteti pa asnjë rast të virusit
19/10 21:52