Top News/ Deklaratë për gjenocidin në Srebrenicë / Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme
11/07/2024 13:31

Kuvendi i Kosovës, në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur për 29-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, miratoi një deklaratë që përkujton dhe nderon viktimat e gjenocidit. Në Srebrenicë dhe zonat përreth, forcat serbe të Bosnjës vranë më shumë se 8.300 boshnjakë në korrik të vitit 1995. Nënkryetari i Kuvendit, Bahrim Shabani, i cili i përket komunitetit boshnjak, lexoi deklaratën që tha se kundërshton mosndëshkimin e kryesve të gjenocidit, krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe shkeljeve të tjera të të drejtës humanitare ndërkombëtare. Deklarata thotë se Kosova mbështet kërkimin e paqes së qëndrueshme, drejtësinë dhe pajtimin. Aty po ashtu vlerësohet miratimi i një rezolute nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara që shpall 11 korrikun, Ditë Ndërkombëtare për Përkujtimin e Gjenocidit. Shabani tha se Kosova solidarizohet me të mbijetuarit e gjenocidit në Srebrebrenicë, duke theksuar se kujtimi i “Srebrenicës të shërbejë si kujtesë e mprehtë e përgjegjësisë kolektive për të parandaluar tragjedi të tilla në të ardhmen”.

Top News/ Donald Trump zgjedhe ‘ortakun’. Do të kandidojë me Senatorin që dikur e kritikonte
15/07 22:49
Top Channel/ Zelensky prezanton planin për Samitin e dytë ndërkombëtar, synon pjesëmarrjen e Rusisë
15/07 21:25
Top Channel/ Nga Europiani te Lojërat Olimpike, Gjermania rikthen kontrollet: Frikë për terrorizëm
15/07 21:22
Top News/ Pas atentat, lajmi i mirë. Gjykata në Florida pushon çështjen ndaj Trump
15/07 21:05
Top Channel/ “Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…” Detajet për autorin e atentatit ndaj Trump
15/07 19:44
Top Channel/Trump: Të hiqen akuzat ndaj meje/Ekspertët: Sistemi i sigurisë dështoi, të merren masa
15/07 19:22
Top Channel/ Vaksinimi i fëmijëve, OKB jep alarmin: Rënie shqetësuese, skepticizmi në rritje!
15/07 19:11
Top Channel/ Minutë pas minute! Si ndodhi atentati ndaj Trump, komunikimi me agjentët gjatë kaosit
15/07 19:00
Top Channel/ “Supozohet të kem vdekur”, Trump reflekton pas atetentatit: Tani e tutje…
15/07 18:50
Top Channel/ “Nuk ka vend për dhunë”, Biden përcjell mesazhin e bashkimit pas atentatit ndaj Trump
15/07 18:49
Top Channel/ Përse kërkoi këpucët e tij kur u rrethua nga Shërbimi Sekret? Përgjigjet Trump
15/07 18:47
Top Channel/ “Dështim pas dështimi”! Mbrojtja Trump, ish-agjenti i Shërbimit Sekret analizon gabimet
15/07 18:23
Top News/ Rusia ‘largohet’ nga Krimea / Tërhiqet edhe anija e fundit e patrullimit
15/07 16:10
Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27