Top News – Covidi në vjeshtë/ Në tetor nis vala e dytë
29/05/2020 21:09

Në vjeshtë, koronavirusi mund të ngatërrohet me sëmundje të tjera të llojit respirator dhe hipoteza e famshme e valës së dytë, nga këndvështrimi teknik e shkencor, ëhstë një e dhënë objektive – thotë presidenti i Institutit të lartë të shëndetësisë në Itali, Silvio Brusaferro. E ky parashikim, konfirmohet edhe nga OBSH që nënvizon se covid 19 nuk është zhdukur, me heqjen e kufizimeve, do të ketë valë të reja që do të përhapen shumë shpejt. Edhe nëse masat e izolimit do të hiqen në mënyrë progresive, në shumë vende të botës, njerëzit duhet të vazhdojnë të praktikojnë distancimin social sa më shumë që të jetë e mundur dhe të izolohen menjëherë nëse sëmuren. Sipas italianit Brusaferro, tetori është muaji në të cilin fillojnë patologjitë respiratore dhe jo rastësisht këshillojmë vaksinën. Sa më shumë afrohet kjo periudhë, vjeshta, aq më shumë na afrohet vala e dytë. E dimë se në vjeshtë rritet edhe mundësia e transmetimit, kjo edhe për faktin se nuk jemi gjithnjë në ambjente të hapura.

Top News – Shkatërrohet statuja/ Kopenhagen, sirena ‘peshk racist’
03/07 19:01
Top News – Zbulohet vrima e zezë/ Gllabëron një diell në ditë!
03/07 18:58
Top News – Shpërthim në Turqi/ Shumë të lënduar nga fishekzjarrët
03/07 18:56
Top News – “Sukses i shndritshëm”/ Koreja shpall fitoren ndaj covid
03/07 18:50
Top News – Ekspertët për Grenell/ Veprimet e tij ‘zgjuan’ Europën
03/07 18:49
Top News – Studimi, nga 1950/ Valët e të nxehtit janë zgjatur
03/07 17:36
Top News – Shqipëria sërish jashtë! Britania heq karantinën e 14 ditëve
03/07 17:35
Top News – Në Bosnjë Hercegovinë, fshatarët mbrojnë lumenjtë e tyre
03/07 15:52
Top News – Fituesit e lotarisë amerikane ndjehen të mashtruar nga urdhëri i presidentit Trump
03/07 15:42
Top News – Macron emëron Jean Castex si kryeministër të ri në Francë
03/07 14:36
Top News – Pandemia në Ballkan/ Beogradi kthen gjendjen e emergjencës
03/07 14:28
Top News – Në Turqi nis procesi gjyqësor për rastin Khashoggi
03/07 14:22
Top News – Koronavirusi, OBSH: 20% e pacientëve me Covid-19 kanë zhvilluar simptoma të rënda
03/07 13:53
Top News – Zbutja e masave ndaj koronavirusit/ Kush u nxitua e pësoi!
03/07 13:28
Top News – Festivali muzikor në Belgjikë, i sigurt nga korona!
03/07 13:14
Top News – Ilaçi i shpresës/ SHBA bleu 500 mijë kura, BE “nxiton” për të siguruar doza Remdesivir-i
03/07 12:59
Top News – Covid-19/ Teksasi bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në ambjente publike
03/07 12:55
Top News – Përballja me koronavirusin/ Kim Jong-un: Sukses i shndritshëm!
03/07 12:55
Top News – Porosia në shtëpi vjen me një lamborgini në Dubai!
03/07 12:55
Top News – Kryeministri francez Edouard Philippe dorëhiqet nga posti
03/07 12:27