Top News – Covidi dhe vitamina D/ Nuk ka prova se ndihmon
17/12/2020 12:52

Nuk ka prova të mjaftueshme se vitamina D mbron njerëzit nga koronavirusi – thotë një panel ekspertësh. Sipas tyre, më shumë kërkime nevojiten. Por sidoqoftë, është e këshillueshme për të gjithë që të marrin këtë dimër një suplement ditor shtesë për t’i mbajtur kockat dhe muskujt të shëndetshëm. Në Britaninë e Madhe, vitamina D po ofrohet falas për personat më vulnerabël. Zyrtarët e shëndetësisë kanë kryer një rishikim të shpejtë të provave për lidhjen mes vitaminës D dhe Covid-19, pas një numri studimesh që kanë sugjeruar se ajo mund të luajë një rol në reagimin imunitar të trupit ndaj viruseve respiratore. Sidoqoftë ekspertët thanë se nuk ka prova të mjaftueshme për ta rekomanduar vitaminën D për të parandaluar apo trajtuar sëmundjen. Ekspertët e shëndetit që kanë studiuar provat, thanë se testime më cilësore nevojiten para se ata të mund të dalin në një konkluzion. Sidoqoftë, marrja e suplementeve të vaksinës D është veçanërisht e rëndësishme këtë dimër për shkak të pjesës së madhe të kohës që njerëzit kanë kaluar në shtëpi, në izolim apo duke u ruajtur nga koronavirusi. Kjo do të thotë se ata mund të mos marrin mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit, që është një nga burimet kryesore të saj. Vitamina D mund të sigurohet edhe nga disa ushqime si peshku dhe drithërat.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05