Top News – Covid, shifra tragjike/ 18 viktima, mjekët japin alarmin
27/11/2020 17:04

Shqipëria ka shënuar shifra tragjike të humbjes së jetëve nga koronavirusi. Në harkun e 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 18 persona, ndërsa janë shënuar edhe 645 raste të reja infektimesh. Rastet në numër më të larta janë në Tiranë, e më pas në Durrës e Fier. Raste në rritje ka edhe në zona, që deri në fillim të muajit shtator kanë pasur nën 10 raste infektimesh. Gjithsesi, shifrat zyrtare raportojnë edhe për shumë qytetarë që e kanë fituar betejën me covid 19. Në 24 orët e fundit janë shëruar 403 qytetarë, duke e çuar në total në 17 mijë e 755 të shëruar që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 463 pacientë, 25 në terapi intensive dhe 8 pacientë të intubuar. Ministria, nisur nga shifrat e larta të jetëve të humbura, por edhe të rasteve të rënda që ndodhen në terapi intensive u drejton një apel të gjithë qytetarëve që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur grumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën. Mjekët kërkojnë gjithashtu që për çdo shenjë të sëmundjes duhet kontaktuar mjekun i familjes.

Top News – Atentati që mbeti në tentativë/ Policia, tetë të shoqëruar si të dyshuar
26/01 20:07
Vrasja e Zall-Bastarit/ I kërkohet ndihmë Kosovës për ndërtimin e profilit gjenetik të viktimës
26/01 19:56
Oboti kthehet në liqen/ Zgjerohet harta e ujit në fshatin e përmbytjeve. Banorët Dajç, në vështirësi
26/01 19:51
Kushtetuesja jep vendimin e parë/ Përparësi ka 6 çështje. Ende pa datë padia për zgjedhjet lokale
26/01 19:47
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit dhe Policia/ OSBE dhe KQZ, shkresa me ‘kërkesë llogarie’
26/01 18:27
Top News – Policia blindon rrugët e Tiranës/ Arrestime në timon dhe pezullim patentash
26/01 17:45
Top News – ‘Vendim i padrejtë, më falni…’!/ Gjykatësi, vendimi për vrasësen shqiptare
26/01 17:38
Veliaj dhe Rama inspektojnë punimet në 8 konvitet e reja në Kamzë: Kushte moderne për studentët
26/01 17:27
Top News – Hesapet e vrasësve me pagesë/ Sa kushton një atentat me armë, ose tritol
26/01 17:17
Top News-Të rinjtë nga arsimi professional/ Denaj-numri më i lartë i të punësuarve në tregun e punës
26/01 16:59
Top News – Vlorë, plagoset Marion Mitro/ Atentat ish-anëtarit të bandës së Julian Sinanajt
26/01 16:46
Top News – I mbijeton Covid në moshën 101 vjeç/ Shqiptarja e moshuar u infektua në Itali
26/01 16:46
Top News – Roli i policisë në zgjedhje/ Veliu-askush nuk mund të dalë mbi ligjin
26/01 16:45
Top News – Babai mes lotësh-Ma përgjysmuat dhimbjen/ një pemë ulliri shekullor për Klodian Rashën
26/01 16:44
Nga arrestimet, pezullimi i patentave e deri tek… Rrugorët e kryeqytetit bëjnë bilancin e një jave
26/01 16:32
Oboti është kthyer në liqen/ Zgjerohet harta e ujit në fshatin e përmbytjeve
26/01 16:04
Gërryerjet në brigjet e lumit të Drojes dëmtojnë urën! Në Lezhë 880 ha toka nën ujë
26/01 15:56
Evakuohen banorë pranë urës/ Vjosa doli gjatë natës, sot po ulet niveli i ujit
26/01 15:54
Fshatrat e Fushë-Krujës nën ujë/ Në Murqin përmbytja e tretë brenda një muaji
26/01 15:34
Lënë shtëpinë për shkak të ujit/ Evakuohen banorët në Shijak, Sukth dhe Katund i Ri
26/01 15:30