Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08/2020 12:24

Një moment tmerrues nga koha kur pandemia e Covid-19 goditi Italinë, ishte ai i 27 marsit, kur autoritetet e mbrojtjes civile raportuan 969 viktima në 24 orë. Në javët që i paraprinë kësaj, imazhet e arkivoleve të grumbulluar nëpër kisha dhe që transportoheshin me kamionë ushtrie në qytetin e Bergamos, tronditën gjithkënd. Tani, kur kanë kaluar katër muaj, jeta në Itali, vendin që zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence tha sikur se askush nuk do të donte ti ngjante, thuajse është kthyer në normalitet pavarësisht ngritjeve me raste të infektimeve të reja që tani i atribuohen emigrantëve që mbërrijnë në vend ose të kthyerve nga jashtë. Numri i viktimave është ndalur në pak mbi 35 mijë, me pak viktima të reja të raportuara ditët e fundit. Numri total i rasteve është tani 250103 me shifrat ditore që raportohen tani që variojnë mes 200 dhe 300 në rastin më të keq.

Top News – Java e modës në Paris/ Dior, ‘një përqafim’ komforti
29/09 20:56
Top News – Kryebashkiaku Rumun/ Rifiton zgjedhjet nga varri…
29/09 20:53
Top News – Stuhi në Stamboll/ Breshëri e shiu ‘ndalin’ qytetin
29/09 20:49
Top News – Vendimi i Francës/ Jo më kafshë në cirk
29/09 20:48
Pompeo në Greqi: Dialog për përplasjen me Turqinë
29/09 19:48
Top News – Ambicja e emirateve/ Vendi i parë arab në hënë…
29/09 19:36
Top News – Trump përballë Biden/ Debati i parë në prag të zgjedhjeve
29/09 19:32
Top News – ‘Ndizet’ konflikti/ Armenia-Turqia rrezoi avionin tonë
29/09 19:13
Top News – Spiun aktiv në Poloni… Zbulohet James Bondi i vërtetë
29/09 18:58
Top News – Merkel e shqetësuar/ Masa më të ashpra kundër covid
29/09 18:28
Top News – Mesazhi i SHBA-së/ Egje, zbarkon `përbindëshi` Amerikan
29/09 18:11
Top News – Jetë e shtrenjtë/ Charles, 6 milionë euro për djemtë
29/09 17:58
Top News – Aktori i ndjerë dhuroi pjesë të pagës për kolegen
29/09 15:47
Top News – Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje
29/09 14:38
Top News -Paralajmërimi i Bankës Botërore: Pandemia mund të varfërojë miliona njerëz
29/09 14:36
Top News – 1 milionë vdekje/ OBSH: Virusi mund të goditet!
29/09 14:13
Top News – Gjermani, zëdhënësi i AFD: Për emigrantët, ka dhoma gazi!
29/09 12:25
Top News – Përplasja në kufi/ Armenia po përdorë luftëtarë kurdë!
29/09 12:00
Top News – Konflikti armeno-azer/ Mund të përplasë Turqinë me Rusinë
29/09 12:00
Top News – Nuk po e frenon dot! Holanda, masa të reja kundër Covid
29/09 11:59