Top News – Covid-19, qeveria e Malit të Zi: Shqipëria në listën “e verdhë”
07/08/2020 12:16

Qeveria e Malit të Zi ka njoftuar se Kosova, Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës PCR dhe ai serologjik – Elisa ose ECLIA , jo më i vjetër se 72 orë. Testi virologjik, me metodën PCR, përcakton nëse virusi është aktiv, kurse testi serologjik tregon nëse personi ka qenë i infektuar me koronavirus. Sipas një njoftimi të qeverisë malazeze, lejohet hyrja – pa test – për qytetarët nga Rusia, Ukraina, Kanadaja, Azerbajxhani, Bjellorusia dhe Zimbabveja. Masa hyn në fuqi më 7 gusht. Në Mal të Zi, masat për të luftuar dhe përhapur koronavirusin janë ende në fuqi, duke përfshirë mbajtjen e detyrueshme të maskave mbrojtëse dhe kufizimet për tubimet në natyrë dhe mbajtja e distancës fizike në ambiente publike të brendshme.

Top News – Cakaj në Maqedoni/ Takim me krerët politikë shqiptarë
18/09 12:03
Top News – Dialogu Kosovë – Serbi/ Gjermania: Të ketë ujdi gjithëpërfshirëse
18/09 12:01
Top News – Takimi në Bruksel/ Palët përplasen për asociacionin
18/09 11:39
Top News – Erdogan kundër Macron/ “Franca në duart e një të paafti”
17/09 19:12
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova mirë, Maqedonia hov të ri
17/09 17:26
Top News – Akuza e emigrantëve/ Greqia “po na hedh” në det!
17/09 15:03
Top News – Tema e asociacionit/ Gjuric “nxjerr bllof” Lajcakun
17/09 13:03
Patra, zjarret rrezikojnë banesat/ Ndërhyrja e zjarrfikësve shmangu flakët në momentin e fundit
17/09 12:25
Top News – Temat e takimit/ Lajçak: Pretendimet financiare
16/09 20:15
Top News – Shkupi e Prishtina/ Hapje kufijsh pa kushte
16/09 18:15
Top News – Koronavirusi në Slloveni/ Regjistrohet shifra me e lartë
16/09 18:15
Top News – Kosova, vizat/ Analistja: Vendimi duhet në tetor
16/09 15:44
Top News – Asociacioni në Bruksel/ Thaçi kundër- `Gabim i madh`!
16/09 15:26
Top News – Punonjësi me Covid-19/ Athinë, mbyllet Ambasada Shqiptare
16/09 10:54
Zaev për herë të parë në Athinë: Besoj se të gjithë së bashku mund ta ndryshojmë Ballkanin
16/09 02:21
Top News – Koronavirusi në Rajon/ 1 viktimë në Kosovë, 9 në Maqedoni
15/09 18:48
Greqia mban mbyllur kufirin/ Shtyhet dhe një muaj kufizimi me kuota në doganë
15/09 13:10
Top News – “Guxim i jashtëzakonshëm”/ Trump për Hotin dhe Vuçiçin: E bënë Ballkanin më të sigurt
15/09 11:49
Top News – Mali i Zi, zgjedhjet/ Shpallen rezultatet përfundimtare
14/09 11:53
Top News – Kosovë e Maqedoni/ Bilanci ditor i koronavirusit
13/09 17:50