Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11/2020 18:14

Numër i lartë viktimash nga covid 19 është shënuar edhe këtë të shtunën. Sipas të dhënave të raportuara nga ministria e Shëndetësisë 16 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi të moshave nga 49-86 vjec. Personat që humbën jetën në këto 24 orë janë6 qytetarë nga Tirana, 3 nga Fieri, 2 nga Berati, 1 nga Shkodra, 1 nga Lezha, 1 nga Gjirokastra, 1 nga Kuçova dhe 1 nga Përmeti . deri më tani numri total i viktimave ka shkuar në 787 që nga fillimi i pandemisë , ku 329 prej tzre janë shënuar në Qarkun e Tiranës. Ndërkaq janë konfirmuar edhe 545 raste te reja me covid 19, si rezultat i 2026 testimeve të kryera ndaj personave të dyshuar. kështu 159 raste u konfirmuan në Tiranë, 40 në Vlorë, 37 në Kavajë, 36 në Shkodër, 32 në Lushnje, 26 në Durrës, 20 në Berat, nga 19 raste në Sarandë, Elbasan, 17 në Fier, nga 14 raste në Kurbin, Pogradec, 13 në Tepelenë, 12 në Mirditë, 9 në Gjirokastër, nga 8 raste në Pukë, Tropojë, Peqin, Kolonjë, nga 7 raste në Kukës, Librazhd, 6 në Gramsh dhe më pak raste ne zonat e tjera të vendit. Që nga identifikimi i rasteve të para në mars, deri më tani janë infektuar nga virusi 36 790 persona. Në 3 spitalet COVID, po trajtohen 471 pacientë, 27 në terapi intensive, 9 pacientë janë të intubuar, ndëersa në 24 orë janë shëruar 397 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 18.152 që nga fillimi i epidemisë. Numri i rastreve aktive 17 851. Ministria e Shëndetësisë ju ka bërë apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19 si dhe respektimin rregullave të higjienës, mbajtja e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe distancimi social, masa të domosdoshme për të frenuar përhapjen e epidemisë.

Top News – Zgjedhjet e 25 prillit dhe Policia/ OSBE dhe KQZ, shkresa me ‘kërkesë llogarie’
26/01 18:27
Top News – Policia blindon rrugët e Tiranës/ Arrestime në timon dhe pezullim patentash
26/01 17:45
Top News – ‘Vendim i padrejtë, më falni…’!/ Gjykatësi, vendimi për vrasësen shqiptare
26/01 17:38
Veliaj dhe Rama inspektojnë punimet në 8 konvitet e reja në Kamzë: Kushte moderne për studentët
26/01 17:27
Top News – Hesapet e vrasësve me pagesë/ Sa kushton një atentat me armë, ose tritol
26/01 17:17
Top News-Të rinjtë nga arsimi professional/ Denaj-numri më i lartë i të punësuarve në tregun e punës
26/01 16:59
Top News – Vlorë, plagoset Marion Mitro/ Atentat ish-anëtarit të bandës së Julian Sinanajt
26/01 16:46
Top News – I mbijeton Covid në moshën 101 vjeç/ Shqiptarja e moshuar u infektua në Itali
26/01 16:46
Top News – Roli i policisë në zgjedhje/ Veliu-askush nuk mund të dalë mbi ligjin
26/01 16:45
Top News – Babai mes lotësh-Ma përgjysmuat dhimbjen/ një pemë ulliri shekullor për Klodian Rashën
26/01 16:44
Nga arrestimet, pezullimi i patentave e deri tek… Rrugorët e kryeqytetit bëjnë bilancin e një jave
26/01 16:32
Oboti është kthyer në liqen/ Zgjerohet harta e ujit në fshatin e përmbytjeve
26/01 16:04
Gërryerjet në brigjet e lumit të Drojes dëmtojnë urën! Në Lezhë 880 ha toka nën ujë
26/01 15:56
Evakuohen banorë pranë urës/ Vjosa doli gjatë natës, sot po ulet niveli i ujit
26/01 15:54
Fshatrat e Fushë-Krujës nën ujë/ Në Murqin përmbytja e tretë brenda një muaji
26/01 15:34
Lënë shtëpinë për shkak të ujit/ Evakuohen banorët në Shijak, Sukth dhe Katund i Ri
26/01 15:30
Atentat porositësit të vrasjeve! Marion Mitro qëllohet me armë! Gjendet makina e djegur
26/01 15:27
Kushtetuesja nis nga puna/ Përparësi 6 çështje! Ende pa datë padia për zgjedhjet lokale
26/01 15:24
Covax sjell vaksinat në shkurt/ Në fund të Janarit marrim vaksinat e para nga Pfizer
26/01 15:15
Top News – ‘Kriminelët kanë armët, ne rregullat’/ Ambasadori i OSBE flet për rëndësine e zgjedhjeve
26/01 15:05