Top News/ ‘Çmimet nuk do ulen para 2025’. Paralajmërimi i OECD dhe objektivi 3 për qind i BSH
29/11/2023 13:08

Objektivi i vendosur nga bankat qendrore europiane për të ulur nivelin e inflacionit nën 3 për qind brenda vitit të ardhshëm, nuk është i arritshëm. Kështu thotë një raport i Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, OECD. Organizata thotë se bankat qendrore do të duhet që të mbajnë norma të larta interesi të paktën edhe për dy vitet e ardhshme, për të ulur inflacionin në objektivin e vendosur. Objektiv për të ulur inflacionin nën 3 për qind të paktën deri në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm ka vendosur edhe Banka e Shqipërisë, që pak javë më parë rriti normën e interesit në 3.25 për qind. Inflacioni në Shqipëri udhëhiqet nga ushqimet, ndërsa në vendet europiane nga energjia dhe ndërtimi.

Top News/ Nga ryshfeti tek shkeljet më të rënda/ Rrugorja e Tiranës apel shoferëve dhe këmbësorëve
24/02 18:38
Top News/ Siguria rrugore është përgjegjësi e të gjithëve! Rrugorja e Tiranës mesazh ndërgjegjësues
24/02 17:17
Top News/ Dëshmia e personit që do bënte krushqi Pëllumb Meta, ngjarja u zbardh nga një…predhë
24/02 16:37
Top Channel/ Solidaritet me Ukrainën! Zhvillohet në Tiranë në 2-vjetorin e fillimit të luftës
24/02 15:32
Top Channel/ Sulmuan policët në kufi! Trafikantët e huaj të emigrantëve në gjyq
24/02 15:31
Top Channel/ Një vrasje e planifikuar! Dëshmia e djalit që qëlloi babanë: Debatuam ashpër, më pas…
24/02 15:30
Top Channel/ Mbillen 1 mijë pisha/ Dhuratë e aktivistes austriake për Divjakën
24/02 15:28
Top Channel/ Në mbrojtje të lumit/ Banorët e Kuçit kundër ujësjellësit në rrjedhën e Shushicës
24/02 15:27
Top Channel/ Zbardhet atentati i Don Boskos/ U vra gabimisht Erion Çela dhe u plagosën disa persona
24/02 15:17
Top News/ Tentoi të vidhte para në një dyqan, vihet në pranga 55- vjeçari
24/02 14:24
Top News/37 fshatra në protestë për lumin Shushica/’Kryeministër e kemi burimin e jetës’
24/02 14:19
Top News/ Sirianët, grup kriminal në Shqipëri. Trafik e të shtëna ndaj policisë, SPAK mbyll dosjen
24/02 13:50
Top Channel/ “Audi” humb kontrollin dhe përplaset me bordurat anësore, shkak dyshohet lagështira
24/02 13:49
Top News/ 49-vjeçari u vra nga fëmijët/As bashkëshortja nuk i shkon në ceremoninë mortore
24/02 13:31
Top News/ Aksident në afërsi të tunelit të Elbasanit, shoferi humb kontrollin dhe përplaset
24/02 13:29
Top Channel/ Banorët e fshatrave protestë në Vlorë, kërkojnë pezullimin e projektit të ujësjellësit
24/02 13:26
Top News-Zbardhet vrasja në ‘Don Bosko’/Erion Çela u vra gabimsht, burg për Kasandër Nogën
24/02 13:26
Top Channel/ Zhvillohet në Tiranë manifestimi në 2-vjetorin e fillimit të luftës në Ukrainë
24/02 12:52
Top Channel/ Trafikantët në gjyq! Transportonin emigrantë. Qëlluan drejt policisë në pikën kufitare
24/02 12:51
Top Channel/ Zbardhet atentati i Don Boskos! U vra gabimisht Erion Çela dhe u plagosën 4 persona
24/02 12:50