Top News – ‘Çmenduri’ në Indianapolis/ Sulm në zyrat e Fedex, 8 viktima e shumë të plagosur
16/04/2021 11:47

Tetë persona janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur në një sulm në qytetin amerikan të Indianapolisit. Dëshmitarët dëgjuan të shtëna armësh në një ndërtesë të FedEx dhe thanë se kishin parë një burrë me një armë automatike që qëllonte. Personi i armatosur u tha se kishte vepruar i vetëm dhe raportohet se ka vrarë veten po ahstu. Autoritetet ndërkohë siguruan publikun se nuk kishte më kërcënim për sigurinë e tyre. Policia tha se disa të plagosur ishin dërguar në spital. Fluturimet nga aeroporti i afërt ndërkohë nuk u prekën. “Ndërsa oficerët e policisë mbërritën në vendngjarje ata u përballën me një agresor të armatosur:, tha një zëdhënës i policisë. “Pas kërkimit fillestar në zonë, lokalizuam tetë persona në vendngjarje me plagë nga armë zjarri, të cilët u shpallën të vdekur në vendngjarje”. Disa të tjerë ndërkohë janë lënduar dhe janë transportuar në spitalet lokale – shtoi ai. Zëdhënësi nuk dha detaje të motivit që e kishte shtyrë autorin të ndërmerrte sulmin. Një deklaratë nga FedEx tha se kompania ishte në dijeni të ngjarjes dhe se po bashkëpunonte me autoritetet. Javën e kaluar, presidenti Joe Biden njoftoi hapat e parë të tij që kur u ngjit në detyrë për të forcuar kontrollin mbi armët pas një serie sulmesh masive. Plani i tij përfshin edhe përpjekjet për të vendosur rregulla për disa armë të caktuara, kontrolle më të forta për blerësin etj.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55