Top News – Çfarë na pret? Deri në 2025-ën… makinat do bëjnë gjysmën e punëve
21/10/2020 12:46

Gjysma e të gjitha punëve do të bëhet nga makineri deri në 2025-ën, në një tendencë që ka gjasa të përkeqësojë pabarazitë – parashikon një raport i Forumit Ekonomik Botëror. Instituti i kërkimeve tha se një revolucion robotik do të krijonte 97 milionë vende pune në të gjithë botën, por do të shkatërronte po aq të tjerë duke lënë shumë komunitete në rrezik. Punët rutinë apo manuale në administratë apo procesim të dhënash, janë më të rrezikuarat nga automatizimi – thotë forumi. Por ai shton se vende të reja pune do të hapeshin në sistemet e kujdesit dhe ekonomisë së gjelbër. Kërkimi i Forumit Ekonomik Botëror shtrihet në 300 nga kompanitë më të mëdha në botë që së bashku punësojnë 8 milionë njerëz në botë. Më shumë se 50 përqind e punonjësve të vëzhguar thonë që presin të përshpejtohet automatizimi i disa roleve në kompanitë e tyre, ndërsa 43 përqind ndjejnë se do të ketë reduktime vendesh pune për shkak të teknologjisë. Fondi ekonomik botëror thotë se pandemia ka përshpejtuar adaptimin e teknologjive të reja pasi kompanitë kanë kërkuar të reduktojnë kostot dhe të përdorin mënyra të reja pune. Por ai paralajmëron se punëtorët tani përballen me një kërcënim të dyfishtë nga përshpejtimi i automatizimit dhe kriza e shkaktuar nga recesioni si pasojë e Covid-it.

Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12 22:56
Top News – Kriza e koronavirusit/ Daimler, 1000 euro bonus punonjësve
02/12 22:55
Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44