Top News – Buxheti i vitit 2021/ Bashkia e Tiranës nis dëgjesat
25/11/2020 17:08

Bashkia e Tiranës ka nisur dëgjesat publike për projekt-buxhetin e vitit 2021. Në takimin me 10 të rinj, përfaqësues të organizatave të ndryshme, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se prioriteti i bashkisë për vitin e ardhshëm do të jetë rindërtimi i shkollave, transformimi i Piramidës në një akademi inovacioni, si dhe financimi i start-up për të rinjtë. “Jemi një vit nga tërmeti shkatërrues i nëntorit, i cili na tregoi se shkollat e bëra në vitet ‘60-’70 ishin vetëm një tërmet larg, duke filluar nga shkolla ime e vjetër, “Sami Frashëri”, që nuk do bëhet në Paskuqan, por aty ku ka qenë, e tashmë janë hedhur themelet për t’u ringritur dy herë më e madhe, për të pritur fluksin me 1500 nxënës, si një nga shkollat më të kërkuara të Tiranës. Përtej histerisë që ngrihet për çdo projekt, “Samiu” është vetëm njëra nga 17 shkollat e reja që po bëjmë, bashkë me qeverinë, me projektin e rindërtimit të shkollave prej tërmetit. Ndërkohë, kishim një proces të nisur me 17 shkolla të tjera, në partneritet 50 me 50 në buxhet” Edhe sa i takon terreneve sportive do të vijojë puna për t’i shtuar më tej ato. “Do të vazhdojmë me terrenet sportive. Kemi filluar me palestrat në natyrë, duke qenë se gjithmonë e më shumë gjëra do të bëhen në natyrë. Liqeni i Farkës pothuajse po mbaron konturin e vet, duam të jetë një park i dytë. Shumë nga shkollat tona po i inkurajojmë të dalin në park, ish-shkolla ime e vjetër “20 Dhjetori” fare mirë mund të përdori tani parkun “Rinia”, një tjetër produkt i histerisë kolektive, por që ja ku është sot, një bizhu në qendër të Tiranës” Pjesë e rëndësishme e buxhetit të ri të bashkisë është transformimi i Piramidës, për ta kthyer në qendërn të inovacionit. “Është bërë rrethimi i Piramidës, aty do të fillojnë punimet për ta kthyer në një qendër të madhe rinore. Megjithatë, tek “Arena Kombëtare” filluam kurset e Tumo-s për moshat 12-18 vjeç. Kurse, për moshën më të madhe hapëm Akademinë e Zhvillimit të Softuerëve, te Protik-u pas Kryeministrisë, që janë kurse më të specializuara. Një pjesë e madhe e buxhetit tonë për këtë vit do të shkojë tek Piramida. Një pjesë do të financohet këtë vit, pjesa tjetër do të financohet në 2022-shin” Një tjetër projekt i bashkisë në partneritet me një akademi franceze është ngritja e një shkollë eksperimentale, që kultivon të gjithë start up-et në fushën e teknologjisë.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19