Top News – Bunkeri i Donlad Trump/ Çfarë fshihet poshtë shtëpisë së bardhë
02/06/2020 19:46

Shtëpia e Bardhë, ndër vite, është vendosur shpeshherë në shënjestër. Një herë nga një avion turistik, pastaj është kërcënuar nga terroristë e të çmendur, e në fund, ka pasur disa persona që janë përpjekur të kalojnë murin e jashtëm dhe rojet e sigurisë. Ajo mbrohet nga sisteme antiajrore, snajperë e ka edhe një bunker nëntokësor. Pikërisht këtu, sic thonë mediat e huaja, u dërgua Donald Trump nga shoqëruesit e tij në kohën kur kur jashtë kishin shpërthyer përleshje mes protestuesve dhe policisë. I njohur si PEOC apo Qendra Presidenciale e Operacioneve të Urgjencës, ky strehim u ndërtua gjatë Luftës së Dytë Botërore poshtë krahut lindor. Pastaj u rimodelua sipas nevojave dhe kërkesave të atyre të presidentëve që vinin. Kështu gjatë administratës Obama, 375 milion dollarë u shpenzuan për përmirësimin e tij me strukturat e reja. Kuptohet, hollësitë e tjera mbrohen nga konfidencialiteti dhe nga Shërbimi Sekret, por sipas disa thashethemeve mund të ketë nivele të shumëfishta, të krijuara nën këtë rezidencë. Aty arrihet përmes një tuneli të projektuar në mënyrë të tillë që të mund t'i rezistojë edhe një sulmi me armë jokonvencionale. Ajo është e pajisur me aparate komunikimi, sallë takimesh dhe rezerva për të përballur edhe një emergjencë afatgjtë. Shtypi I huaj thotë se gjatë sulmeve të 11 shtatorit, ish zëvendëspresidenti Dick Cheney arriti thuajse menjëherë në bunker, por nuk mbeti I kënaqur me kushtet e tij.

Top News – Ambasada SHBA në Beograd: Të shqetësuar nga zhvillimet e fundit
10/07 12:17
Top News – Brenda laboratorit/ Në qendrën e teorive konspirative
09/07 19:12
Top News – Hapen parqet e argëtimit/ Japoni, ja rregulli i çuditshëm
09/07 18:38
Top News – U prek nga koronavirusi/ Bolsonaro reklamon hidroksiklorinën
09/07 18:13
Top News – Një panel i pavarur/ OBSH, heton menaxhimin e pandemisë
09/07 17:53
Top News – Shirat e rrëmbyeshme/ Shkatërrohet autostrada në Japoni – Pa koment
09/07 16:54
Top News – Në pritje të viktimave/ Afrikë e Jugut, përgatiten varret
09/07 16:52
Top News – Vizatim gjigand në plazh/ Promovon distancimin social
09/07 16:49
Top News – Shembet vinçi/ Londër, viktima e të lënduar – Pa koment
09/07 16:24
Top News – Me energji diellore/ Nga Helsinki në Tallin me barkë- Pa koment
09/07 16:24
Top News – Rivalitet mbretëror/ ‘Miniprincipata’ në mes të Italisë
09/07 16:17
Top News – Robotet Cheerleader/ Japoni, atmosferë në Baseball – Pa koment
09/07 15:28
Top News – Banorët e Melburnit/ Dita e parë në izolimin e dytë
09/07 15:22
Top News – Përmbytjet në Japoni/ Mijëra të bllokuar, shumë viktima
09/07 15:20
Top News – Elefantë binjake/ Rojtarët i pikasin në Sri Lanka
09/07 15:18
Top News – Lugina e luleve/ Umbria, spektakël pa spektatore
09/07 15:12
Top News – Paralajmërimi i Oxfam/ Uria më shumë viktima se virusi
09/07 13:22
Top News – Harvardi padit Trump/ Kundër masës për studentët e huaj
09/07 13:21
Top News – Digjet në Slloveni/ Skulptura e Melania Trump
09/07 13:21
Top News – Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë
09/07 12:53