Top News – Brukseli e Uashingtoni: Betimi i Lukashenkos, ilegjitim
24/09/2020 12:14

“Betimi i Aleksandër Lukashenkos, si president i Bjellorusisë, nuk është legjitim”. Ky është mendimi i Bashkimit Evropian, që përmes përfaqësuesit të lartë për politikën e jashtme, Josep Borrell, shprehet se Brukseli nuk i njeh rezultatet e manipuluara të zgjedhjeve. Lukashenkon e konsideron ilegjitim edhe Uashingtoni, që i konsideron zgjedhjet jo të lira. Në deklaratën e tij, Bashkimi Evropian përsërit se bjellorusët kanë të drejtë të përfaqësohen nga ata që do të mund ti zgjedhin lirisht përmes zgjedhjeve të lira. “Jemi të prekur nga kurajoja e popullit bjellorus, që vazhdon të manifestojë paqësisht për demokracinë dhe liritë e tij themelore pavarësisht represionit të egër të autoriteteve. Jemi solidarë me ta dhe mbështesim plotësisht të drejtën e tyre demokratike për të zgjedhur presidentin që duan përmes zgjedhjeve të reja, të lira dhe të barabarta, nën mbikqyrjen e OSBE-ODHIR. Përsërisim pritshmërinë tonë që autoritetet bjelloruse të tërhiqen menjëherë nga represioni dhe dhuna mbi popullin bjellorus dhe të lirojnë menjëherë, e pa kushte të gjithë të arrestuarit, përfshirë ata politikë”, thuhet në deklaratën e BE.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15