Top News – Britani, gjoba prindërve/ Nëse nuk çojnë fëmijët në shkollë
29/06/2020 22:25

Prindërit në Britani do të përballen me gjoba nëse refuzojnë t'i dërgojnë fëmijët në shkollë në muajin shtator, deklaroi ministri vendas i arsimit, Gavin Ëilliamson. Ministri u shpreh se po nuk patën ndonjë arsye vërtet të fortë për t`i lënë fëmijët në shtëpi, ata do të goditen me sanksione financiare. Këto paralajmërime, ai këmbënguli se janë thjesht shenjë e faktit që situata duhet t`I rikthehet normalitetit. Vetëm pak më herët, kryeministri Boris Johnson, e kishte përshkruar krizën e koronavirusit si “katastrofë” për Mbretërinë e Bashkuar, por ai shtoi se tani nuk është koha për të hetuar gabimet. “Kjo është një katastrofë. Mos t’i zbusim fjalët tona. Ka qenë një makth absolut për vendin dhe vendi ka përjetuar një tronditje të thellë", tha Johnson për Times Radio në Britani. Ai u shpreh se qeveria është e detyruar t`i japë shpjegim të gjithë atyre që kanë vuajtur. “E kuptoj plotësisht këtë dhe do ta bëjmë. Megjithatë, mendoj se tani nuk është momenti që të përqendrojmë sasi të madhe të kohës zyrtare në këtë gjë. Ne po nxjerrim mësime gjatë gjithë kohës”, shtoi ai. Mbretëria e Bashkuar është e pesta në botë sa i përket numrit të të infektuarve me koronavirus, mbi 312,000, dhe e para në Europë për numrin e viktimave, 43,600.

Top News – Paralajmërimi i Oxfam/ Uria më shumë viktima se virusi
09/07 13:22
Top News – Harvardi padit Trump/ Kundër masës për studentët e huaj
09/07 13:21
Top News – Digjet në Slloveni/ Skulptura e Melania Trump
09/07 13:21
Top News – Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë
09/07 12:53
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Maska dhe frikë nga vala e dytë
09/07 12:05
Top News – Policia Holandeze/ Zbulon konteinerët e ‘torturave’
08/07 20:33
Top News – Ribashkimi i ‘Friends’/ Pas 25 vitesh, gati seria e re
08/07 20:27
Top News – Virusi anulon festivalin/ Xixëllonjat vallëzojnë vetëm
08/07 20:26
Top News – Plani në Britani/ 50 për qind ulje nëse darkon jashtë
08/07 20:25
Top News – Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me covid
08/07 19:23
Top News – Shpërthim i virusit/ Mbyllet spitali në Londër
08/07 18:56
Top News – Ministri malazez/ Infektohet nga koronavirusi
08/07 18:55
Top News – Melburni në izolim/ 5 milionë banorë në shtëpi
08/07 18:26
Top News – Udhëtimet në Ballkan/ Austria, tjetër paralajmërim
08/07 17:58
Top News – Kandidon për president/ West nuk mbështet më Trump
08/07 17:57
Top News – Pas stuhisë…/ Balerinët u kthehen piruetave
08/07 17:35
Top News – India dhe Kina/ Këtë muaj misione në Mars
08/07 15:21
Top News – HIV/Aids, mjekimi/ Sukses ilaçi eksperimental
08/07 15:15
Top News – Katalonja, maskat/ Mbajtja bëhet e detyrueshme
08/07 15:02
Top News – Tom Hanks: Covid si Lufta e Dytë Botërore
08/07 14:26