Top News – Britani-Francë, ulen tensionet/ Londra tërheq luftanijet nga ishulli i Xhersit
07/05/2021 14:28

Tensionet midis Britanisë dhe Francës në lidhje me të drejtat e peshkimit u ulën së fundmi pasi Britania tërhoqi dy luftanije nga ujërat përreth ishullit britanik të Xhersit, ku peshkatarët francezë kishin organizuar një protestë. Rreth 20 peshkarexhe franceze lundruan drejt Xhersit një ditë më parë, duke lëshuar raketa ndriçuese dhe duke mbajtur parulla me thirrje për hyrje në ujërat e Xhersit. Peshkatarët francezë thanë se po u ndalohej hyrja në ujërat përreth territorit britanik që shtrihet deri afër bregdetit verior të Francës. "Ne erdhëm sot për të protestuar sepse gjithmonë kemi peshkuar në këto ujëra dhe ata brenda natës na hoqën të gjitha të drejtat e peshkimit" Britania dislokoi dy luftanije në këtë zonë për të "monitoruar situatën", ndërsa Franca dërgoi dy anije patrulluese në ujërat franceze përreth Xhersit. Anijet britanike dhe franceze ishin në një distancë prej rreth 20 kilometrash larg njërëra-tjetrës. "Duke marrë parasysh se për momentin situata është zgjidhur, anijet e Patrullës Detare të Marinës Mbretërore do të përgatiten të kthehen në port në Britani", thuhet në një deklaratë të Kryeministrit britanik Boris Johnson të lëshuar të enjten. "Ne mbetemi në gatishmëri për të ofruar çdo ndihmë të mëtejshme nëse ajo kërkohet nga Xhersi." Marrëveshja për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian përcakton dispozita të veçanta për zonat e peshkimit rreth ishullit. Anijet franceze që po peshkonin në ujërat e Xhersit për të paktën 10 ditë në vit midis 2017 dhe 2020 kanë të drejtë të vazhdojnë ta bëjnë këtë edhe në të ardhmen. Ajo që duket se ka ndodhur është se autoritetet e Xhersit kanë ndjekur një qasje shumë kufizuese për ata që duhet të japin prova se kanë peshkuar në tre vitet e fundit. Por analistët thonë se tensionet mbi peshkimin ka të ngjarë të vazhdojnë ndërsa Britania kërkon të përmbushë premtimin e saj për Brexitin, për të "rimarrë kontrollin" e kufijve të saj ujor dhe tokësor.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13