Top News – Bodigardë, identitet i ri dhe para! Kosto marramendëse e dëshmitarëve të drejtësisë
02/03/2021 22:16

Që prej vitit 2009, Shqipëria u është bashkuar vendeve që përdorin dëshmitarë, apo autorë të penduar për zbardhjen e ngjarjeve të ndryshme kriminale e sidomos të atyre që rrezikojnë të shoqërohen me të tjera krime. Por, për çdo dëshmi ka një kosto që e përballon shteti shqiptar dhe paguhet nga taksapaguesit. Ligji me numër 10173, i dekretuar në datë 22 tetor të vitit 2009 nga ish-presidenti Bamir Topi “Për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe të bashkëpunëtorëve të drejtësisë” në 31 nenet e tij ka të specifikuar deri në detaje përfitimet e dikujt që përfiton statusin e të penduarit. Në rastet e marrjes së statusit, ai, por edhe familja gëzojnë benifite si kurrë më parë. Të ardhura për familjen, roje sigurie që paguhen nga shteti, shoqërime me makina shtetërore të familjarëve, apo fëmijëve në rastet kur është kryefamiljar. Vetë i penduari nuk ka ato kushte në burg si të dënuarit e tjerë. Programi për mbrojtjen e dëshmitarëve parashikon jo vetëm garantimin e jetës së personit dhe familjes së tij, por edhe strehimin, trajtimin financiar, mjekësor, arsimimin e deri te trajtimi psikologjik. Pavarësisht kësaj kostoje, ky program është vlerësuar si i suksesshëm duke garantuar vazhdimësinë dhe zgjerimin e tij. Ndryshimi i vendbanimit është nga veprimet e para që zyra për mbrojtjen e dëshmitarëve ndërmerr ndaj bashkëpunëtorit të Drejtësisë që ka fituar këtë status. Agjentë të zyrës kujdesen për të gjetur një banesë në një qytet tjetër, ku akomodohet personi që ka fituar trajtimin e posaçëm, së bashku me familjen e tij. Shpenzimet e banesës, e cila duhet të ketë minimalisht kushtet e banesës që familja e marrë në mbrojtje ka pasur më parë sigurohen dhe paguhen nga vetë zyra për mbrojtjen e dëshmitarëve. Vendndodhja e banesës mbahet sekret dhe atë e dinë vetëm agjentët që kujdesen me ruajtjen fizike të personave të marrë në mbrojtje. Në raste të veçanta, përveç ruajtjes me agjentë në banesën e bashkëpunëtorit mund të montohen edhe kamera vëzhguese, në rast se këtë masë e pranon edhe vetë bashkëpunëtori. Lëvizjet e personit të marrë nën ruajtje dhe familjarëve të tij kryhen nën vëzhgimin dhe shoqërimin e agjentëve të zyrës për mbrojtjen e dëshmitarëve. Për raste të veçanta, kur shkalla e rrezikut vlerësohet e lartë, strehimi i personit të marrë nën mbrojte dhe familjes së tij realizohet edhe jashtë vendit, siç është vepruar në dy raste. Trajtimi financiar i personave të marrë nën mbrojtje është një tjetër detyrim i shtetit ndaj këtyre personave. Drejtoria për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe luftës kundër krimit të organizuar, e ngritur prej vitesh në Ministrinë e Brendshme ka tashmë një “check list” me personat që janë pjesë e atyre që përfshihen në programin e Mbrojtjes.

Top Channel/ Plagosje në zyrat e PD- Basha: Atentat kundër PD, Rama: E patolerueshme!
20/04 02:40
Top News – Meta, patronazhisti dhe denoncuesi! Presidenti, dy konferenca shtypi në një ditë
19/04 23:40
Top Channel/ Incidenti në Kavajë, paralajmëron Meta: Do të ketë veprime që nuk jua merr mendja
19/04 23:17
Top Channel/ Sulmi me armë në zyrat e PD-së, Duma: Moment i trishtë për Shqipërinë dhe demokracinë
19/04 22:42
Top News – Sulmi në xhami… ishte terrorist! Rudolf Nikolli, autori me precedentë penalë
19/04 22:33
Top Channel/ Shikoni pamjet brenda selisë blu në Kavajë ku ndodhi plagosja me armë
19/04 22:13
Top News – Dëshmia e të penduarit të Drejtësisë/ Pistoleta me postë nga shba për grupet kriminale
19/04 22:07
Top News – Flasin dy prindërit e autorit / Lutje për imamin e xhamisë, na shëroni djalin!
19/04 22:06
Top News – Covid, si kurrë më parë në një vit/ Vetëm 100 raste të reja në 24 orët e fundit
19/04 22:05
Top News – Kavajë, plas arma në zyrat e PD / Një 27 vjeçar i plagosur pas një konflikti banal
19/04 22:04
Top Channel/ Rama: Korça s’është shamia për hundët e Saliut, as për jargët e Metës…
19/04 21:43
Top Channel/ ‘Meta me kapuç në kokë, takohet ‘cepave’ me… Rama: 25 prilli dita vendimtare
19/04 21:17
Top Channel/ Besimtarët kthehen në xhaminë e tyre për faljen pas iftarit
19/04 21:12
Top Channel/ Falja e parë në xhami pas sulmit. Besimtarët kthehen për faljen pas iftarit
19/04 21:12
Top Channel/Basha: TVSH për turizmin, 6% / Kreu i PD nënshkruan marrëveshje me operatorët turistikë
19/04 21:07
Top Channel/ Rama: Amnisti fiskale emigrantëve. Të vijnë dhe të investojnë për të krijuar biznese
19/04 21:04
Top Channel/ Aeroporti i ri do ulë çmimet/ Ja çfarë pritet të ndodhë me fluturimet në rajon
19/04 20:56
Top Channel/ Ahmed Kalaja tregon sulmin në xhami: Ishte i sëmurë mendor
19/04 20:54
Top Channel/ “Im bir është sëmurë”/ Babai i autorit të sulmit: Më ankohej se e ndjekin gjithmonë!
19/04 20:50
Top Channel/ Sulm me thikë në xhami/ Rudolf Nikolli qëlloi mbi besimtarët
19/04 20:48