Top News/ Biden ndërpret pushimet. Presidenti, në zyrë pas kërcënimit Iranian ndaj izraelit
13/04/2024 22:02

Kërcënimi i Iranit për një sulm të mundshëm ndaj Izraelit ka prishur pushimet e Joe Biden. Presidenti amerikan është rikthyer në Uashington të shtunën pasdite për konsultime urgjente me ekipin e tij të sigurisë kombëtare. Zëri i Amerikës thotë se Biden e ndërpreu udhëtimin e tij të fundjavës në Delauer herët për të diskutuar mbi zhvillimet në Lindjen e Mesme. Teherani është zotuar të hakmerret për një sulm në Damask javën e kaluar nga i cili gjetën vdekjen një komandant i lartë i Gardës Revolucionare iraniane dhe gjashtë oficerë të tjerë, për të cilin Irani akuzon Izraelin. Menjëherë pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi ndryshimin e planeve të Presidentit Biden, Pentagoni tha se Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin kishte folur me homologun e tij izraelit "për të diskutuar kërcënimet urgjente rajonale ... dhe e bëri të qartë se Izraeli mund të mbështetet plotësisht tek Shtetet e Bashkuara për t’u mbrojtur nga çdo sulm i Iranit dhe grupeve të mbështetura prej tij.” Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për një sulm të masiv iranian ndaj Izraelit në përgjigje të sulmit izraelit në ambasadën e Iranit në Damask. Mes tensioneve të shtuara, Garda Revolucionare e Iranit konfiskoi të shtunën një anije transporti, siç tha të lidhur me regjimin Zionist afër Ngushticës së Hormuzit. Anija i përket një konsorcuimi italo-zviceran, që ka konfirmuar lajmin. Shtëpia e Bardhë kritikoi konfiskimin e anijes së transportit, e cila është pronë britanike.

Top Channel/ Gjendje emergjence në Gjermani, rrezik “ekstrem” nga përmbytjet!
18/05 12:03
Top Channel/ Sulmoi burrin e Nancy Pelosit, dënohet me 30 vjet burg 44 vjecari në SHBA!
18/05 12:02
Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17