Top News – Biden e ka gati planin/ Kërkon rritje taksash për më të pasurit
23/04/2021 15:08

Presidenti amerikan Joe Biden do të propozojë një rritje taksash për amerikanët e pasur. Propozimi mund të ngrejë shkallën e margjinit dhe të rrisë taksat mbi fitimet në investime për të pasurit. Rritja e taksës do të ndihmonte në sektorë si kujdesi për fëmijët dhe arsimi, por nuk do të përdorej për kujdesin shëndetësor. Shtëpia e bardhë thotë se plani Familja amerikane, që Biden pritet ta prezantojë të plotë javën e ardhshme, nuk do të prekë familjet që fitojnë më pak se 400 mijë dollarë në vit. “Presidenti mendon që kjo duhet të peshojë mbi amerikanët e pasur që mund ta përvallojnë dhe mbi korporatat dhe bizneset që munden ta përballojnë po ahstu”, tha zëdhënësja e shtëpisë së bardhë, Jen Psaki. Propozimi do ta rriste taksën mbi të ardhurat në 39.6 për qind, nga 37 që është aktualisht. Lëvizja do të përmbyste vendimin e donald trump, në 2017, për një reduktim të taksës për ata që fitonin më shumë para. Plani do të bënte që thuajse të dyfishohej taksa mbi fitimet në bursa, duke shkuar në 39.6 për qind për personat që fitojnë më shumë se 1 milionë dollarë. e kjo është një rritje dramatike nga 20 për qind që është aktualisht. Në disa shtete, që vendosin edhe taksat e veta mbi fitimet, shifra totale me të cilën do të mund të përballeshin investitorët do të shkonte në mbi 50 për qind. Plani sidoqoftë do të mund të ndeshej me rezistencë nga republikanët në kongres.

Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58
Top Channel/ Serbia nxjerr rregullin e ri: kush bën vaksinën, do të paguhet!
06/05 12:26
Top Channel/ Bashkë kundër Rusisë, Merkel “merr me të mira” SHBA-në
06/05 12:25
Top Channel/ Ekspertët e OBSH-së: Vaksina kineze është efikase, por mungojnë disa të dhëna
06/05 12:25
Top News – 155 milionë njerëz në uri/ Për shkak të konflikteve, pandemisë e motit ekstrem
06/05 12:21
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Mbështet pezullimin e patentës për vaksinat
06/05 12:20
Top News – Goditet sërish ‘Ndrangheta/ Aksion i policisë italiane e gjermane, 31 arrestime
06/05 12:20