Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05/2021 15:44

E gjatë 272 kilometra, Vjosa njihet si "një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë". I çmuar për biodiversitetin e tij, lumi përshkon Shqipërinë nga lindja në perëndim. Por, atij, shkruan AFP, i kanoset një rrezik. Megjithëse autoritetet shqiptare e kanë shpallur "zonë të mbrojtur", ambientalistët dhe banorët kanë frikë se planet për ndërtimin e digave dhe hidrocentraleve mund të dëmtojnë ekosistemet e lumit. Aktivistët mendojnë se po mbaron koha për ta shpëtuar atë. “Nëse ndërtohen digat, biznesi im merr fund. Unë do detyrohem të kthehem në emigracion bashkë me familjen, pasi këtu s’do kem mundësi tjetër për të mbijetuar.” "Vjosa konsiderohet si një nga zonat me përparësi për biodiversitetin dhe ekosistemet e ujërave të ëmbla në Evropë." "Ne këtu kemi lindur, këtu jemi rritur dhe nuk duam që Vjosa të preket. Gjithçka do të përmbytej dhe ku do të shkonim, ku do të jetonim? Ne nuk duam që të na e marrin Vjosën". "Statusi i parkut kombëtar do të garantonte mbrojtje ligjore afatgjatë për ekosistemet e Vjosës dhe do të parandalonte zhvillimin e çdo dige, aeroporti a projekteve të tjera që kërcënojnë mjedisin." "Statusi i zonës së mbrojtur do të ofronte njëfarë sigurie për Vjosën, por nuk do përjashtonte rreziqet e ndërtimit të digave." Dhe ky rrezik, mishërohet në planin për të ndërtuar një digë hidroelektrike të lartë 50 metra. Një firmë turko-shqiptare ka të drejtat për projektin, dhe ky do të ishte hapi i parë shkatërrues për të ndryshuar rrjedhën prej rreth 200 kilometrash të pjesës shqiptare të lumit. Diga do të përmbyste zonat e mbushura me specie të rralla të kafshëve dhe bimëve, do zhdukte tokat bujqësore, do dëmtonte jetesën e peshkatarëve dhe do detyronte mijëra banorë të linin shtëpitë e tyre. Për të shmangur këto, ata kanë përfshirë në kauzën e tyre edhe personazhe të rangut të parë, si Leonardo DiCaprio.

Top News – 3700 ankesa për prokurorë e gjyqtarë/ Por, për 1 mijë prej tyre është marrë vendim
18/06 16:13
Top Channel/ Ndërtimet pa leje/ Prishet hoteli i vetëm në gjirin e Manastirit
18/06 15:50
Top Channel/ Heci i Bënçës. Banorët konfliktohen me kompaninë ndërtuese, dhunohet edhe Auron Tare
18/06 15:19
Top Channel/ Veliu dhe Mehmeti nënshkruajnë Memorandumin e Bashkëpunimit
18/06 15:07
Top News – Vendimi i papritur për 82 mln lekë/ 31 pasuritë miliona euro të Moisi Habilajt
18/06 14:54
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg. Gjykata konfirmon dënimin për trafik droge
18/06 14:44
Top News – Operacion, ‘Gaxhai’ del nga burgu/ I ‘forti’ i Vlorës i dënuar me burg përjetë
18/06 14:15
Top Channel/ Elbasan. Aktiviteti sensibilizues, stop shfrytëzimit të fëmijëve për punë
18/06 14:10
Top News – Kërcënimi për pasurinë e gjyqtarëve/ Do sekuestrohet, kërkesë e ndërkombëtarëve
18/06 14:00
Top News – Urdhrat e prerë në luftën antikrim/ Si duhet të veprojnë strukturat e hetimit
18/06 13:37
Top Channel/ Përplasje mes banorëve të Bënçës dhe pronarëve të kompanisë së asfaltit
18/06 13:30
Top News – Momenti i duhur për kthesën e forte/ Sekuestrimi i pasurisë së të korruptuarve
18/06 13:22
Top News – BE hap rrugët për shqiptarët/ Do lëvizin lirshëm, pas bllokimit një vit
18/06 12:53
Top Channel/ Vlorë. Humb jetën shtetasi austriak, dyshohet se…
18/06 12:45
Top Channel/Leli refuzon ballafaqimin me këshilltarët,kërkon pezullimin nga detyra të Agron Gjipali
18/06 12:37
Top Channel/ Jo punës së fëmijëve/ Aktivitete në Elbasan për sensibilizmin kundër shfrytëzimit
18/06 12:36
Top Channel/ Po vjen i nxehti afrikan/ Të dielën temperaturat shkojnë në 34 gradë
18/06 12:33
Top Channel/ Rregullat e reja për plazh/ Sa po zbatohen në bregdetin e Durrësit
18/06 12:32
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg/ Solli kokainë me banane nga Ekuadori
18/06 12:25
Top News – Ekspoziv me celular, gati shpërthimi/ Autorët u zbuluan, nuk shkuan në destinacion
18/06 12:05