Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01/2022 12:32

Pjesa e brendshme e tokës, ose bërthama, po ftohet më shpejt nga sa kërkuesit e kishin menduar deri më sot. Këtë e tregon një studim më i fundit, i cili ngre pikëpyetje se sa gjatë njerëzit do të mund të jetojnë në planet. Nuk ka një kalendar ekzakt të procesit të ftohjes, që do ta bënte tokën të ngjashme me Marsin. Por, rezultatet e studimit të botuar në një revistë shkencore, fokusohen tek shpejtësia me të cilën bërthama e tokës mund të ftohet duke studiuar bridgmanite, që është një mineral përcjellës nxehtësie që gjendet me bollëk mes bërthamës së tokës dhe mantelit të saj. Rezultatet, sipas kërkuesve sugjerojnë se toka, ashtu si edhe planetet e tjerë shkëmborë, Mërkuri dhe Marsi, po ftohet dhe po bëhet inaktive më shpejt nga sa pritej. Pavarësisht se kërkuesit mendojnë se procesi po lëviz më shpejt nga sa mendohej, flitet sidoqoftë për qindra e miliona, ose ndoshta edhe miliarda vite.

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56