Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01/2021 18:53

Në vitin 1993, Muhamet Belba ka qenë vetëm 24 vjecc. Për shkak të kushteve ekonomike, por edhe si pjesa më e madhe e të rinjve edhe ai u nis drejt Greqisë si emigrant ekonomik pa asnjë dokument me vete, por duke shfrytëzuar hapësirat pa asnjë kontrollit në atë kohë të kufirit të gjelbër mes Shqipërisë dhe vendit fqinj. Pas disa muajve në Greqi, i riu i asaj kohe kryen një krim të rëndë, teksa shkon në shtëpinë e një pronar grek me qëllimin për ta grabitur, por në momentin që u pikas prej tij, ai e qëlloi, duke e lënë të vdekur. Kjo është historia me pak fjalë, ndërsa që prej asaj kohe, Muhamet Belba ka qenë një prej personave më të lakuar për llojin e krimit të kryer dhe aq më tepër në një kohë kur shqiptarët rrekeshin të punonin për disa të ardhura më shumë. Në 17 shkurt të vitit 1993, Muhamet Belba shkruan emrin në listën e personave më të kërkuar e për të cilin shumë institucione të kërkimit policor në Shqipëri dhe jo vetëm publikuan emrin e tij. Në njoftimin e policisë së shtetit për personat në kërkim duket qartë se për të janë vetëm të dhënat e identitetit dhe asnjë foto, cka e ka bërë më të vështirë kërkimin. Megjithatë, krimi për të cilin kreu në Greqi mori dënim me 22 vjet burg në Shqipëri nga Gjykata e Elbasanit, që kishte nën juridiksion edhe rrethin e Librazhdit, prej nga ishte origjina e Belbës. Pas 28 vjetësh, Belba arrestohet në Belgjikë. Informacioni për vendndodhjen e tij u sigurua nga një tjetër shqiptar, që kishte mundur ta njohë për një kohë të gjatë dhe ka lajmëruar policinë vendase, e cila pas kontakteve me palën shqiptare bëri të mundur arrestimin dhe këtë të shtunë ai u ekstradua në Shqipëri, ku do të kryejë edhe dënimin.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31