Top News – BE: Jo zgjedhje në veri të Kosovës / ’Të mbahen në kohë paqeje dhe sigurie’
08/12/2022 14:49

Ramush Haradinaj akuzon Albin Kurtin se me vendimet e marra dhe kokëfortësinë e treguar jo vetëm që u ka siguruar serbëve bashkësinë e komunave, por po shtyn veriun e vendit drejt autonomisë nga Prishtina. “E dhimbshme. E rrezikshme. Anti-kombëtare e anti-shtetërore krejt çka po bën e si po vepron Kryeministri. Atij nuk po i mjafton asociacioni të cilin tashmë e ka bërë akt të kryer, por po e shtyn nje autonomi për veri. Haradinaj kërkon dorëheqjen e Albin Kurtit, duke e akuzuar për paaftësi për të vënë nën kontroll veriun dhe mbajtur zgjedhjet atje. Insistimi me çdo kusht i mbajtjes së zgjedhjeve në veri, shkruan Haradinaj, është pjesë e skenarit që i jep autonomi veriut, e jo nevojë për rikthim, as të ligjit e as të demokracisë në këtë pjesë të Kosovës. Haradinaj e mbyll deklaratën duke u shprehur se ky skenar nuk do të lejohet. Situata në veri të Kosovës është përshkallëzuar ditët e fundit, ku serbët kanë sulmuar qendrat e votimit të ngritura nga KQZ. Zgjedhjet u thirrën për t’u zhvilluar pas dorëheqjes masive të zyrtarëve serbë në këtë pjesë të Kosovës, të cilët kundërshtuan masat e reciprocitetit në lidhje me targat.

Top News – FSK shpëton 2-vjeçarin/ Kërkimet për të mbijetuarit në Turqi
08/02 19:20
Top News – BE garanton njohjen nga Serbia!/ Kosova jep detaje nga plani franko-gjerman
08/02 19:06
Top News – Shqiptarët po ikin nga Greqia, 150 mijë më pak në një vit
08/02 17:46
Top News – Me letërnjoftime në gjithë Ballkanin / Kosovë, qeveria miraton marrëveshjen
08/02 15:24
Top News – ‘Asociacioni brenda verës’, SHBA i vendos afat Kosovës
08/02 14:58
Top News – Krisje mes Vuçiç dhe Daçiç / Shkak, seanca për Kosovën…dëmtohen raportet
08/02 11:36
Top News – E mërkura, zi kombëtare në Kosovë/ Osmani-Nderohen viktimat e tërmeteve
07/02 21:15
Top News – Gjukanoviç pro Kosovës në NATO/ Mali i Zi ndjek bisedimet Beograd-Prishtinë
07/02 19:20
Top News – Vuçiç paralajmëron zgjedhje të reja/ ‘Jam i gatshëm të garoj për Kryeministër’!
07/02 17:24
Top News – FSK pritet me duartrokitje në Turqi / Mbërrin në zonat e prekura nga tërmeti, solidaritet
07/02 13:35
Top News – SHBA ‘duartroket’ Albin Kurtin / ’Marrëveshja sjell përfitime për Kosovën dhe Serbinë’
07/02 13:28
Top Channel/ Takimi me Lajcak, flet Vucic: Çfarë paralajmëron presidenti serb!
07/02 12:37
Top News – Sekuestrohen 30 kg drogë/ Arrestohen tre shqiptarë në Greqi
06/02 20:49
Top News- Serbia quan Kosovën Republikë/ Bërnabiç kërkon falje: Paralajmëron përkthyesit
06/02 14:38
Top News – Athina mbyll shkollat e dyqanet/ Stuhia e borës paralizon Greqinë!
06/02 12:09
Top News – Serbia njeh Kosovën për pak minuta!/ A po teston Vuçiç opinion publik në vend
06/02 11:25
Top Channel/ Stuhia “Barbara” paralizon Greqinë,mbyllen akset rrugore që lidhin Athinën me Selanikun
05/02 16:43
Top News – Kaos dhe borë në Ballkan/ Stuhitë alarmojnë Malin e Zi, Serbinë dhe Greqinë
05/02 15:49
Top News – 3 kushte për Asociacionin!/ Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i shqetësuar
05/02 13:16
Top News – Shqiptari ‘shpallet’ hero në Greqi/ Shpëtoi të miturin nga banesa që po digjej
05/02 12:22