Top News/ BE i kërkon Serbisë njohjen e Kosovës/ Stano: Pa progres, s’ka anëtarësim
15/06/2024 18:52

Njohja e Kosovës nga ana e Serbisë për Bashkimin Europian mbetet kusht kryesor. Edhe pse unioni nuk është shprehur qartë oër këtë çështje zëdhënësi i BE-së Peter Stano, tha, se “qëndrimi i bllokut rreth kësaj çështjeje mbetet i pandryshuar”. “Qëndrimi i BE-së rreth kësaj nuk ka ndryshuar dhe mbetet i njëjti, siç është thënë në të kaluarën dhe siç është cekur në kriteret e anëtarësimit. Marrëveshja e Ohrit aktualisht e bën këtë shumë të qartë, nëse nuk ka progres në normalizim, nuk do të ketë progres në negociatat e anëtarësimit”, tha Stano raporton Deëtsche Ëelle. Bashkimi Evropian tashmë zyrtarisht e ka ndryshuar kapitullin e 35, ku në kornizën e negociatave të anëtarësimit të Serbisë në BE, normalizimi i raporteve me Kosovën është përfshirë si kusht. Por deklaratat e ambasdorit të SHBA në Serbi Christopher Hill kanë shkaktuar reagim, pasi ambasadori i Gjermanisë në Kosovë Jorn Rohde, duke cituar kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz, shkroi se “është i paimagjinueshëm anëtarësimi në BE pa njohje reciproke”. Kancelari Scholz, këtë deklaratë e kishte bërë gjatë vizitës së tij në Kosovë, në qershor të vitit 2022. Bashkimi Evropian, për herë të parë e qortoi Serbinë se e ka shkelur marrëveshjen e Brukselit, duke lobuar kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës, ndonëse marrëveshja e ndalon një gjë të tillë.

Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33
Top News/ Fëmija autik ndërroi jetë në makinë/ Gjykata lë të lirë dy prindërit shqiptarë në Greqi
18/07 10:49
Top News/ Serbia po pret mundësinë. Lëshohet alarmi, Beogradi skenar për sulm në Veri
15/07 20:17
Top News/ SHBA e shqetësuar nga qeveria Kurti / Hovenier: Të pakënaqur me disa zgjidhje politike
15/07 16:08
Top News/ Lënë djalin autik në makinë/ Humb jetën, arrestohet çifti shqiptar në Greqi
15/07 13:46
Top News/ Policia malazeze ‘blindon’ Gjukanoviçin / Shtohen masat e sigurisë pas lajmit për atentat
14/07 14:48
Top News/ Trump bën një rajonin/ Osmani, Kurti e Vuçiç dënojnë atentatin
14/07 13:04
Top Channel/ Vjehrri plagos dhëndrin/ Athinë, një shqiptar u dhunua me qytën e pistoletës
14/07 11:49
Top News/ Përleshje mes tifozëve në Greqi, tre të plagosur dhe mbi 70 persona të shoqëruar
13/07 20:02
Top Channel/ Të shtënat me armë pranë stadiumit Panathinaikos në Greqi, gëzhojat të përhapura kudo
13/07 19:44
Top Channel/“Paguan mafien serbe të më vrasin”, ish-presidenti malazez: Një zyrtar nga Kosova më tha…
13/07 17:40
Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34