Top News – BE dhe AstraZeneca/ Angazhim për të zgjidhur krizën e vaksinave
28/01/2021 12:41

Bashkimi evropian dhe astrazeneca, prodhuesi i vaksinës anti covid me qendër në britaninë e madhe, kanë premtuar se do të punojnë së bashku për të zgjidhur një mosmarrëveshje në lidhje me furnizimin e mangët me vaksina të bllokut më 27 anëtarë. Kjo vjen pas bisedimeve të krizës të mbajtura mes palëve që në përfundim folën për diskutime kontsruktive. Më herët AstraZeneca tha se do të mund të ofronte vetëm një fraksion të dozave të premtuara për periudhën janar mars duke fajësuar probleme në prodhim në fabrikat evropiane. Por, BE tha se kompania duhet ti përmbahet angazhimeve të saj dhe të furnizojë bllokun me vaksina sic është rënë dakord, duke devijuar rezervat për britaninë e madhe. Kontrata mes BE dhe AstraZenecas mban edhe një klauzolë konfidencialiteti por BE i ka kërkuar kompanisë të publikojë detajet, sidoqoftë. Raportet thanë javën e shkuar se BE do të merrte 60 për qind më pak vaksina, rreth 50 milionë, se sa sasia e premtuar për tre muajt e parë të këtij viti. Vaksina e Astrazenecas e zhvilluar në bashkëpunim me universitetin e Oxfordit, nuk është miratuar ende në BE, edhe pse kjo pritet të ndodhë të premten. BE, që është kritikuar për vaksinimin e ngadaltë, po përballet me vonesa në furnizime edhe nga Pfizer dhe BioNTech. Blloku ka një marrëveshje më të madhe me prodhuesin gjermano-amerikan të vajksinës.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15