Top News – Azia përballet me valën e tretë/ Virusi ka pësuar mutacion të ri
09/12/2020 13:12

Disa vende të Azisë druhen se po përballen me valën e tretë të pandemisë dhe një mutacion të ri koronavirusit. Kryetarja e agjencisë koreano-jugore të kontrollit dhe parandalimit të sëmundjeve, Dr Jeong Eun-kyeong, tha në një konferencë për shtyp se ritmi i përhapjes së Covid 19 mbërriti 1,43 javën e kaluar, që do të thotë se një pacient mund të infektojë 1.5 vetë. Dr Jeong tha se nëse ky numër nuk bie nën një, atëherë rastet do të vazhdojnë të shtohen me shpejtësi. Koreja e Jugut raportoi 438 raste të reja të sëmundjes mbrëmjen e së dielës, një hov i ri ky i infektimeve edhe pse vendi është lavdëruar përgjithësisht për mënyrën e menaxhimit të pandemisë. Që prej 8 nëntorit, infektimet ditore në vend janë rritur me ritme të shpejta. Ekspertët e shëndetësisë flasin për një valë të tretë të sëmundjes, dhe thonë se ajo ka nisur nga vatra të vogla infeksione sidomos në qendrën e Seulit. Problemet kryesore kanë nisur prej grumbullimeve familjare, vendeve të punës dhe palestrave. Sipas tyre, koronavirusi ka pësuar dhe një mutacion të ri. Në pjesë të tjera të Azisë po flitet gjithashtu për një valë të tretë të sëmundjes, ndërkohë që Kina nga ana tjetër ka arritur ta vërë nën kontroll sëmundjen.

Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37