Top News – Avokati i Shullazit/ Meçe-do kundërshtojmë regjimin 41 bis
01/08/2020 21:34

Pas vendimit te SPAK që vendos Emiljano Shullazin dhe 6 te denuar te tjere ne regjimi 41-biss, ka reaguar avokati i tij, Vladimir Meci. Sipas avokatit te Shullazit aplikimi i mundshëm i Biss-41 ndaj Shullazit dhe të tjerëve është aksion propagandistik i Prokurorisë së Posame Kundër Krimit e Korrupsionit SPAK, pasi nuk arrin dot që të hetojë korrupsionin dhe kriminalitetin e shfrenuar në vend. Meci thekson se vendimi i Ministrisë së Drejtësisë dhe SPAK-ut për aplikim të 41-biss ndaj disa të pandehurve është absurd dhe do të kundërshtohet në gjykatë të hënën. “ Por ky vendim si makjazh propagandistik, nuk mbulon dot zgavrat në fytyrën e re të drejtësisë, as dështimin e të gjitha institucioneve përgjegjëse në luftën ndaj krimit të organizuar, as paaftësinë e Strukturave të Posacme Antikorrupsion, as arrestimet e personave që kanë kaluar në jetën tjetër, apo arrestimin e shurdh-memecit bazuar në komunikimet e tij telefonike me zërin e tij të munguar”, thuhet ne deklaraten e avokatit te Emiljano Shullazit, Vladmir Mece. sipas Meces, urdhri i SPAK është arbitrar, i kundraligjshëm dhe abuziv, dhe do të kundërshtohet po në SPAK, pasi Emiljano Shullazi dhe katër të pandehurit me të, nuk përmbushin kriteret për të qenë subjekte të ligjit për Regjimin e Posacëm në Burgun e Sigurisë së Lartë. Shullazi dhe disa pjesëtarë të bandës së tij u vendosën nën regjimin 41 bis, një regjim i rreptë ku kontaktet një herë në muaj me familjarët dhe telefonatat, do t’i kenë të përgjuara. Kjo për shkak se ata, edhe pse kane qene të dënuar në burg, kanë mundur të komunikojnë me anëtarë të bandës së tyre apo edhe me anëtarë të bandave të tjera kriminale. 41 bis, është një model italian, që po implementohet për herë të parë në vendin tonë.  

Top News – Digjet fasoneria/ Punëtorët u larguan pa u lënduar
06/08 19:08
Shpërthen në flakë fabrika e këpucëve në Skrapar, punëtorët dalin jashtë fasonerisë të tmerruar
06/08 18:43
Emri/ Kapet i riu në doganën e Bllatës, me 370 kg kanabis në kamion drejt Maqedonisë së Veriut
06/08 18:29
Zjarr në një fasoneri në Skrapar, punonjësit dalin duke vrapuar të tmerruar
06/08 18:26
Top News – Vasili-Rama po ndan Shqipërinë/ Në shkelje të kushtetues
06/08 18:21
Top News – 127 raste të reja, 6 humbje jete/ Situata e Covid-19 në vend
06/08 17:38
Top News – Nisma e Vetëvendosjes/ Mocion mosbesimi për qeverinë
06/08 17:28
Top News – Poloni, betohet Duda/ Mandati i dytë si president
06/08 17:07
Top News – Shpërthimi në Liban/ Macron në vendin e traumatizuar
06/08 17:05
Top News – Digjet autobuzi/ Paskuqan, shpëtojnë pasagjerët
06/08 16:25
Covid-19 në vend/ Ministria e Shëndetësisë: 127 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orë
06/08 16:20
Top News – Situata tek infektivi/ Meta-informacion për familjarët
06/08 16:13
Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Basha kritika qeverisë/ ‘Dështoi me paketat për ekonominë’
06/08 16:00
Kufiri grek mbyllet 8 orë/ Çdo ditë nga ora 23.00 deri në 07.00 nuk do ketë lëvizje
06/08 15:55
Konfirmohet kryegjyqtari i Tiranës/ Vettingu, sot vendimet për tre gjyqtarë
06/08 15:55
“Mjekët e familjes po ndjekin mbi 1.000 të prekur”, Manastirliu:Protokolle për ndjekjen e pacientëve
06/08 15:52
Plazhi i ndërprerë/ Në Shëngjin moti i keq trembi pushuesit
06/08 15:32
Top News – Konfirmohet Petrit Çomo/ Gjyqtari i Tiranës kalon Vettingun
06/08 15:17
Durrës, u dëmtuan shtëpitë nga tërmeti/ Emigrantët kërkojnë kompensim: Të na rivlerësohen
06/08 15:16