Top News – Arrestimi i gruas së El Chapos/SHBA po i dërgon meksikës një paralajmërim!
23/02/2021 17:23

Momenti I arrestimit të bashkëshortes së El Chapos është mjaft interesant, thotë Falko Ernst, analist pranë grupit nderkombetar te krizave . Kjo pjesërisht për faktin se duket sikur po përcjell një mesazh nga Shtetet e Bashkuara që thotë se nuk ka hequr dorë nga mjetet tradicionale të arrestimit të figurave të profilit të lartë dhe përdorimi I tyre në SHBA nuk është aspak dicka e së shkuarës, shton ai. Prokurorët meksikanë së fundi e anashkuan ngritjen e akuzave kundër ish sekretarit të mbrojtjes, gjeneralit Salvador Cienf uegos, I cili u arrestua në muajin tetor me të shkelur në aeroportin e Los Angeles për mbrojtje të një karteli droge. Qeveria meksikane e Andrés Manuel López Obrador, arriti ta kthente mbrapsht me pretendimin se SHBA-ja veproi pa dijeninë e saj dhe dështoi të sillej si aleate. Emma Coronel Aispuro, e shoqja e bosit më famëkeq të karteleve në Meksike, Joaquín “El Chapo” Guzmán, u arrestua në Virginia nën akuzën e trafikut të drogës. 31 vjecarja me nënshtetësi amerikane, u prangos në aeroportin Dulles për planifikimin të dergonte kokainë, metamfetaminë, heroinë dhe marijuanë per shperndarje në SHBA.

Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47
Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03 15:40
Lagje e re në Rrëshen/ Do ndërtohet për të dëmtuarit nga tërmeti
05/03 15:38