Top News – Armët amerikane mbërrijnë në Kiev / 200 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
22/01/2022 13:32

Pjesa e parë e paketës së ndihmës ushtarake të shteteve të bashkuara për Ukrainën, prej 200 milionë dollarësh, ka mbërritur tashmë në Kiev – tha ambasada amerikane të shtunën. Paketa pason vizitën e sekretarit amerikan të shtetit në Kiev këtë javë, në mesin e shqetësimeve nga Ukraina dhe aleatët perëndimor për dhjetëra e mijëra trupat ruse të mbledhura në kufijtë e vendit. Rusia mohon të jetë duke planifikuar një ofensivë ushtarake. Uashingtoni e miratoi paketën 200 milionë dollarëshe në dhjetor. “SHBA do të vazhdojë të sigurojë ndihma për forcat e armatosura të Ukrainës në përpjekjen e tyre për të mbrojtur sovranitetin e vendit dhe integritetin territorial të tij kundër një agresioni rus”, tha ambasada në faqen e saj në Facebook. Ministri i mbrojtjes i Ukrainës, falenderoi ndërkohë SHBA për ndihmën. Vetëm gjatë vitit të shkuar, SHBA i ka dhënë ukrainës më shumë se 400 milionë dollarë për sigurinë. Që nga 2014, SHBA e ka furnizuar vendin me raketat anti tank Javelin, armë të vogla dhe muncione, anije patrullimi etj.

Top Channel/ Kurora e Princeshës Diana mahnit pas disa dekadash në ekzibicionin në Londër
28/05 00:26
Top Channel/ Fshatari peruan padit gjigantin gjerman për shkrirjen e akullnajave në Ande
28/05 00:26
Top News- Taktika e re e Vladimir Putin/Si po fiton terren në fushëbetejën e Donbasit!
27/05 21:43
Top News- Vajza e Putinit në pushtet!/Presidenti rus përgatitet për ‘më të keqen’
27/05 21:16
Top News-Sapunë nga qumështi i deveve / Ferma e jashtëzakonshme në Francë
27/05 21:04
Top News-Stërvitje masive me raketa/Tajvani i ‘tregon dhëmbët’ ushtrisë kineze
27/05 21:03
Top News-Si po e lufton Koreja e Veriut Covid 19 /Pandemia në vendin më të izoluar në botë
27/05 21:01
Top News-Arti i ‘pavdekshëm’ i qeramikës / Franca bën bashkë 100 artistë botërorë
27/05 21:00
Top News-Aty ky vera nuk ‘troket kurrë!’/Njihuni me ‘kryeqytetin’ e Polit të Veriut
27/05 20:59
Top News-I gjithë Shangai në ‘burg’/Gjëja e parë që bëjnë banorët pasi dalin nga karantina
27/05 20:57
Top Channel/ Masakra në shkollën amerikane, debat i fortë në SHBA për vonesën e autoriteteve
27/05 19:55
Top News- Perëndimi na ka shpallur luftë!/Rusia e alarmuar nga raketat e SHBA në Ukrainë
27/05 17:10
Top News- Një ‘Srebrenicë’ e dytë në Ukrainë/Alarmi ndërkombëtar- Veproni para se të jetë vonë!
27/05 17:02
Top News-Rrëfehet vrasësi italian i shqiptares/Krimi tronditi Italinë, detajet e reja të ngjarjes
27/05 15:00
Top News- Foshnja 6 muajshe pozitive për kokainë / Në spital në Padova, dyshime se është keqtrajtuar
27/05 14:06
Top Channel/‘Kina kërcënim më i madh se Rusia’.Pekini i përgjigjet Blinken:Po njollosni figurën tonë
27/05 14:03
Top News – 500 mina në Detin e Zi / I ka vendosur Rusia, prodhim i vjetër sovjetik
27/05 13:59
Top Channel/ Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit kërkon vizitorë
27/05 13:27
Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit po përpiqet të gjejë një mënyrë për të tërhequr vizitorë
27/05 13:23
Top News – Armët e reja fuqizojnë Ukrainën / Rrezik përshkallëzimi, SHBA diskuton me Kievin
27/05 13:19