Top News- Armë hi-tech dhe personel trajnues / Britania, trupa në Ukrainë, Gjermania ‘mbyll’ qiellin
18/01/2022 12:16

Britania e Madhe ka nisur të hënën në mbrëmje trupa dhe armë hi-tech në Ukrainë, në një përpjekje për të zbrapsur një pushtim të mundshëm rus. Në një sinjal të qartë drejtuar Vladimir Putinit, dy transportues të forcave mbretërore ajrore, dërguan sistemet raketore shumë të nevojshme për forcat e Kievit. Trupat që ishin në bord të avionëve do të qëndrojnë në Ukrainë për ti mësuar homologëve të tyre se si duhet ti luftojnë tanket ruse. Sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Uollace tha se dislokimi vjen si pasojë e sjelljes gjithnjë e më kërcënuese nga rusia. Afro 100 mijë trupa ruse janë vendosur përgjatë kufirit, cka ndez frikën se një pushtim mund të pritet pas pak ditësh... Kremlini insiston se nuk ka plane të sulmojë, por grumbullimi i trupave, tankeve dhe artilierisë, sugjeron të kundërtën. Duke paralajmëruar Putinin për atë që mund të rezultojë në një luftë shumë, shumë të përgjakshme, Uollace i tha deputetëve se britania po i ofron një paketë të re sigurie ukrainës që ka si qëllim rritjen e kapaciteteve mbrojtëse të saj. Sidoqoftë, Gjermania nuk ka lëvizur nga pozicioni i saj, i refuzimit të pajisjes së Ukrainës me armë. Në një vizitë në Kiev, ministrja e jashtme gjermane, annalena Baerbock tha se cdo përshkallëzim i mëtejshëm do të kishte një cmim të rëndë për rusinë në sferën ekonomike, politike dhe atë strategjike. E ndërkohë që Bundestagu gjerman vazhdon të kundërshtojë përfshirjen, të dhënat e gjurmimit të fluturimeve tregojnë se avionët britanikë të nisur drejt ukrainës me armatime, kanë evituar hapësirën ajrore gjermane.

Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30
Top News – Rusia, kërcënim për Ballkanin / Britania: ‘Të pamëshirshëm’ përballë Vladimir Putinin
26/05 13:01
Top Channel/Fotoja iu u bë meme, tifozi i Feyenoord e rikrijon pas 20 vitesh-Por nuk vjen në Tiranë!
26/05 13:00
Top News – Hyundai tërheq 240 mijë makina / Lëndojnë pasagjerët! probleme me rripin e sigurisë
26/05 12:58
Top News – Tanke, por jo municione… / Ndihma gjermane për Ukrainën, me probleme
26/05 12:48
Top News – Suedia ‘bind’ Erdoganin / Sinjale pozitive për heqjen e embargos së armëve
26/05 12:46
Top Channel/ Rusia bombardon 40 qytete në Donbas, Zelensky: Nuk i lëshojmë asnjë territor!
26/05 12:28
Top Channel/ Gjermania nuk e “lëshon” Kosovën: Vazhdon misioni ynë ushtarak, nuk lëvizim!
26/05 12:16
Top News – Rekrutonin shqiptarë për të kultivuar kanabis/Zbardhet skema si dërgoheshin në Britani
26/05 12:15
Top Channel/ Komandanti i NATO-s në Europë: Ballkani Perëndimor, shumë i rëndësishëm për ne!
26/05 12:05
Top News – Rusia avancon në lindje… / Dhjetëra qytete nën bomba, i afrohet qyteteve kyçe
26/05 11:48