Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09/2020 21:37

Sipas një shkrimi të botuar në portalin “WEBNEWS”, Facebook-u po shikon mundësinë që të mos operojë më në Europë dhe për këtë gjigandi i rrjeteve sociale fajëson kontinentin e vjetër. Nëse Bashkimi Europian do të vazhdojë të pengojë transferimin e të dhënave në SHBA, Facebook-u dhe Instagram-i do t‘u duhet t’i thonë lamtumirë rreth 400 milionë përdoruesve.Një vendim shumë radikal, dhe që zanafillën e ka tek një vendim i marrë nga komisioni irlandez për mbrojten e të dhënave personale, i cili pengon transferimin e këtyre të dhënave në SHBA. Gjatë séancës të mbajtur në gjykatën e Dublinit, përfaqësuesit e shoqërisë së krijuar nga Mark Zuckerberg kanë deklaruar që nuk do të lëvizin nga qëndrimi i tyre. Ideja për të lënë Europën po merr forme pikërisht një muaj nga dhënia e këtij vendimin prej Gjykates irlandeze, sipas të cilës Facebook-ut i ndalohet transferimi i të dhënave të qytetarëve europianë drejt kontinentit amerikan.“Dyshimet e BE-së kanë të bëjne natyrisht me sigurinë e të dhënave nga qeveria amerikane, dhe nëse ky qëndrim nuk do të ndryshojë, atëherë nuk është e qartë nëse shoqëria do të vazhdojë të ofrojë shërbimet e saj.” u shpreh Yvonne Cunnane, përfaqësuesja e Facebook Irlandë. Nëse Facebook nuk do duhet të jetë më aktiv në Europë, ateherë rreth 400 milionë përdorues do t’i mungonë platformës, nderkohe qw rrjeti social përveçse është një urë komunikimi, është një instrument pune për bizneset, e kjo mund tw ketw njw ndikim ne ekonomi.

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38