Top News – Anija e nasës/ Do të sjelle një kampion asteroidi
20/10/2020 21:11

Një anije hapësinore amerikane e agjencisë NASA do të prekë sipërfaqen e një asteroidi, prej nga do të sjellë një kampion në tokë. Nw kwtw mision tw cilwsuar historik, anija e quajtur “Osiris-REx”, pritet të ketë kontakt me asteroidin Bennu, pastiden e së martës, kur fillojnë manovrat për një lëshim të kujdesshëm. Ngjarja pritet të zgjasë më shumë se katër orë. Përmes një njoftimi, NASA tha se anija OSIRIS-REx ka madhësinë e një furgoni udhëtarësh dhe ka lëvizur pranw asteroidit që nga viti 2018 ndërsa për momentin ndodhet më shumë se 321 milionë kilometra larg Tokës.Shkencëtarëve u intereson asteroidi Bennu sepse besojnë se përmbanë materiale nga sistemi i hershëm diellor dhe mund të ketë molekula që janë pararendëse të jetës dhe oqeanëve të tokës. Asteroidi është i gjatë sa ndërtesa e Empire State Building dhe konsiderohet si rrezik i mundshëm për token gjatë shekullit të ardhëm. OSIRIS-REx do të lëvizë në afërsi të asteroidit deri vitin tjetër, kur fillon udhëtimin e kthimit në tokë. Kthimi i anijes bashkë me kampionin pritet të realizohet në 2023. Pamjet: AFP

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10