Top News – Amerika Latine/ Më shumë viktima të koronavirusit
05/08/2020 11:27

Amerika Latine e ka tejkaluar Evropën si rajoni me numrin më të madh të vdekjeve nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Numri i vdekjeve në botë ka arritur në mbi 700,000. Amerika Latine ka regjistruar më shumë se 206.000 vdekje, duke përbërë rreth 30 për qind të vdekjeve globale nga virusi. Javën e kaluar, rajoni shënoi mbi 5 milionë raste të konfirmuara të të infektuarve me koronavirus. Brazili, vendi me numrin më të lartë të vdekjeve pas Shteteve të Bashkuara, ka regjistruar rreth 95.800 viktima. Meksika, me numrin e tretë të vdekjeve në botë, ka regjistruar gati 49,000 viktima. Peruja, Kili, Kolumbia, Argjentina, Ekuadori dhe Bolivia janë duke regjistruar shifra të larta të vdekjeve dhe të infektuarve. Autoritetet në disa vende të rajonit, kanë lehtësuar masat e izolimit dhe kufizimet tjera në mënyrë që të ringjallin ekonominë. Në tërë botën janë regjistruar rreth 18.5 milionë raste të të infektuarve. Shumica e vendeve evropiane kanë përmirësuar situatën epidemiologjike, por në javët e fundit është shënuar rritje e numrit të rasteve të të infektuarve. Nga fundi i majit deri në mes të korrikut, nivelet ditore të infeksioneve në të gjithë rajonin ishin rreth 5.000.

Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04
Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09 19:01
Top News – 493 ditë pas zgjedhjeve/ Belgjika me kryeministër të ri
30/09 19:00
Top News – Ekzekutivit Hungarez/ Twitter i mbyll befas llogarinë
30/09 18:13
Greqi/ Qindra armenë protestojnë në Athinë kundër luftës midis Armenisë dhe Azerbajxhanit
30/09 18:09
Top News – Zbulimi i ri/ Një enzimë kundër mbetjeve plastike
30/09 16:43