Top News – Amerika Latine/ Epiqendra e re e pandemisë
30/05/2020 17:47

Për muaj të tërë, amerika latine pa pjesën tjetër të botës të vuante ndërsa koronavirusi përhapej. Tani nuk është më një spektator. “Ajo është tani epiqendra e re”, thotë drejtori i sëmundjeve të transmetueshme në organizatën pan amerikane të shëndetësisë, Markos espinal. Disa muaj pasi u shfaq në një provincë të largët kineze, syri i kësaj stuhie virale është ndalur në amerikën latine. Ka rreth 920 mijë raste të konfirmuara koronavirusi dhe afro 50 mijë viktima në 33 shtetet e rajonit dhe shifrat janë në rritje e sipër. Ndërsa numri i ri i viktimave po bie në SHBA, Evropë dhe Azi, amerika latine tani është rajoni i vetëm në botë ku pandemia po arrin lartësi të reja. Ekspertët mendojnë se reagimet defektoze të qeverive, të kombinuara me situatën unike ekonomike dhe atë të shëndetit publik në amerikën latine, ka cuar në një ashpërsi të rrallë të pandemisë atje. Ekspertët janë thuajse në një mëndje po ashtu edhe për sa i takon opinionit se gjërat do të përkeqësohen atje. Kështu në Brazil është regjistruar rritja më e madhe ditore e viktimave deri më tani ndërkohë që peruja ka njoftuar për 6500 raste të reja. Brazili tashmë regjistron 27878 viktima nga koronavirusi duke u bërë vendi i pestë në botë për sa i takon jetëve të humbura në pandemi. Më shumë se 5.9 milionë raste të covid 19 janë raportuar tashmë në të gjithë botën e po ashtu të paktën 365 mijë viktima.

Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54
Top News – Florida shtohet edhe me shumë numri i infektimeve ditore me Covid-19
13/07 11:31
Top News – Imuniteti COVID/ Ekspertët: Ikën për disa muaj
13/07 11:28
Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32