Top News – Amerika Latine dhe Karaibet, epidendra e re e pandemisë globale
08/08/2020 15:54

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni më i goditur në botë nga koronavirusi. Pandemia që ka shkaktuar vdekjen e 715 mijë personave dhe infektimin e më shumë se 19 milionë të tjerëve në të gjithë botën, e kthen këtë zonë mes më të prekurave në glob. Numërohen atje 213120 viktima, shifër kjo më e larta në botë, madje më e lartë se ajo në Evropë që ka regjistruar 212660 viktima. Në shtatë ditët e fundit, një viktimë në çdo dy të regjistruara në botë ishte në Amerikën Latine. Rajoni, veç të tjerash, është edhe më i godituri për sa i takon infektimeve me më shumë se 5.3 milionë, kryesisht të përqëenderuar në Brazil, ku bilanci i viktimave i afrohet kuotës 100 mijë dhe infektimet kanë kapërcyer 2.9 milionë. Bilancit të kësaj zone i rëndon edhe ai i Meksikës, që është i treti në nivel global për sa i takon viktimave me mbi 50 mijë të vdekur dhe 462690 raste të konfirmuara.

Top News – Berlini për asosacionin/ Marrëveshja e pranueshme nga Kosova
28/09 22:11
Top News – Vaksina e koronavirusit/ OBSH: Nuk ka rrugë të shkurtër
28/09 22:03
Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09 22:02
Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09 22:00
Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09 21:59
Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09 20:18
Top News – Ndërhyn edhe Erdogan/ Në përplasjen Armeni-Azerbajxhan
28/09 20:15
Top News – Nën kullën Eiffel/ Çdo formë dhe masë në sfilatë
28/09 20:14
Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09 20:13
Top News – Vaksina e gripit/ SHBA, prindërit e refuzojnë
28/09 20:10
Top News – Dhurata e princit George/ Malta-na riktheni dhëmbin
28/09 18:46
Top News – Bëri 52 vjeç/ Will Smith, ditëlindje me terapi
28/09 17:10
Top News – Mediat në Serbi/ `Do përpijmë Kosovën e Shqipërinë`
28/09 16:56
Top News – Ngre komisionin e posaçem/BE i shpall luftë `Fake News`
28/09 16:21
Top News – Shifrat e covid rriten/ Por Madridi refuzon mbylljen
28/09 15:36
Top News – Nagorni-Karabak/ Pëshkallëzohet konflikti mes Armenisë dhe Azaerbajxhanit, ndërhyn SHBA
28/09 14:57
Top News – Charlize Theron/ Fotografi të rralla me fëmijët
28/09 14:51
Top News – Spanjë, shkak një konflikt droge/ 2 shqiptarë merren peng
28/09 14:34
Top News – Whitney Houston/ Mbretëreshën e rrezon Taylor Swift
28/09 14:08
Top News – Angli, gjoba e çmendur/ 10 mijë paunde kush nuk izolohet!
28/09 13:24