Top News – Alpet gjermane/ Izolohen për shkak të koronavirusit
20/10/2020 21:04

Një zonë e Alpeve në jug të Gjermanisë ka hyrw në izolim total, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.Landi Berhtesgadener, në kufi me Austrinë, është rajoni i parë gjerman që futet në izolimin e dytë, që nga karantinimi mbarëkombëtar në pranverë.Të 105,000 banorët e tij do të lejohen të dalin nga shtëpitë vetëm për arsye të domosdoshme, gjatë dy javëve të ardhshme. Ashtu si pjesa më e madhe e Evropës, Gjermania është duke u përballur me rritje të mprehtë të rasteve me koronavirus. Por, situata mbetet më pak e rëndë sesa në vendet e tjera të mëdha të Evropës perëndimore.Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, Gjermania ka regjistruar 84 raste me kroonavirus në 100,000 banorë, gjatë 14 ditëve të kaluara.Shifra është dukshëm më e ulët se 159 në Itali, 339 në Mbretërinë e Bashkuar, 343 në Spanjë apo 427 në Francë.Por, shkalla e infeksionit lokal në landin Berhtesgadener ka arritur në 273 në 100,000 banorë gjatë javës së kaluar.Shkollat, restorantet, baret, teatrot, palestrat, kinematë dhe hotelet do të mbyllen, por shërbimet kishtare do të lejohen.disa dite me pare kancelarja gjermane, Angela Merkel, u ka bërë thirrje gjermanëve që t’i zvogëlojnë kontaktet e tyre shoqërore, për të ulur normat e transmetimit të koronavirusit.

Top News – Pensilvani, gjykata certifikon Biden/ Rrezohet meraku i Trump
29/11 20:37
Top News – Emigrimi në Britani/ Firmoset marrëveshja me Francën
29/11 20:32
Top News – Italia me masa shtesë!/ Në 24 orë mbi 20 mijë të infektuar
29/11 20:31
Goditet grupi që trafikoi 45 ton kokainë/ 45 të arrestuar nga operacioni i Europol
29/11 20:16
Pakti Francë-Britani, Londra do të paguajë 28 mln sterlina për patrullimin e vijës bregdetare
29/11 19:35
Top News – Pandemia e covid shton vetëvrasjet në Japoni
29/11 17:48
Top News – Pandemia në Evropë/ Mbi 400 mijë viktima në kontinent
29/11 16:16
Top News – Origjina e virusit/ Kina tenton të ndryshojë historinë
29/11 16:15
Top News – Bari në Romë…/ Ku ndalohen bisedat për covid-in
29/11 16:12
Top News – Galeria në Itali/ Rikthen veprën e Klimt
29/11 16:00
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, zhduket në mënyrë enigmatike
29/11 15:57
Top News – Protesta në Londër/ Kundër masave kufizuese
29/11 13:41
Top News – Ballkan/ Sistemi shëndetësor pranë kolapsit
29/11 13:38
Top News – COVID-19/ Los Anxhelos urdhër tre-javor për qëndrim në shtëpi
29/11 13:37
Top News – Nëntori më i nxehtë/ Australi, temperatura rekord deri 40 gradë
29/11 13:30
Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38