Top News – Aleati i Putinit kërkon fundin e luftës/ Lukashenko: ‘Paqe pa kushte’ mes Moskës e Kievit
31/03/2023 15:11

Lideri autoritar i bjellorusisë dhe aleat i ngushtë i kremlinit, aleksander Lukashenko, kërkoi të premten ndalim të luftimeve në Ukrainë dhe bisedime pa parakushte mes Moskës dhe Kievit. “Ne duhet të ndalojmë tani para se një përshkallëzim i madh të nisë. Unë do të marr përsipër rrezikun e sugjerimit të fundit të luftimeve, një deklaratë armëpushimi...” tha Lukashenko gjatë një fjalimi para kombit të transmetuar live në televizion. “Të gjitha cështjet territoriale, të sigurisë, rindërtimit e të tjerë, duhet të zgjidhen në tryezën e negociatave, pa parakushte”, shtoi Lukashenko, i cili është në pushtet që nga 1994. Ai po ashtu tha se mbështetja e perëndimit për Kievin po rrit mundësinë e shpërthimit të një lufte bërthamore në Ukrainë.

Top Channel/ “BE e gatshme të organizojë takim të nivelit të lartë”, Stano: Kur të jenë kushtet …
05/06 23:18
Top Channel/ Spektakël ushtarak! Kancelari gjerman viziton marinën gjermane në Detin Baltik
05/06 23:08
Top News – Tentuan të destabilizojnë Ballkanin/ SHBA-ja sanksionon shtatë zyrtarë rusë
05/06 22:56
Top News – Ukraina do çlirojë vendin me tanket e NATO/ Ushtria e Kievit nis kundërsulmin në lindje!
05/06 22:56
Top Channel/ “1800 shqiptarë të dëbuar”, Sunak: Plani për emigracionin e paligjshëm po jep rezultate
05/06 22:13
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08