Top News – Aleati i Donald Trump/ Johnson zotohet për bashkëshpunim me Biden
24/01/2021 13:14

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i njohur si aleat i ish presidentit republikan Donald Trump, u zotua së bashku me shefin e ri të Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden të thellojnë lidhjet mes dy vendeve dhe të bashkëpunojnë për luftimin e ndryshimeve klimatike Në bisedën e tyre të parë telefonike që kur Biden mori zyrtarisht postin, shefi I ekzekutivtit britanik e përgëzoi për detyrën ndërsa ka shprehur gadishmërinë për thellimin e aleancës mes dy kombeve. Telefonata vjen vetëm një ditë pasi Biden komunikoi kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, lideri I parë I huaj me të cilin foli pas inaugurimit më 20 janar. Më vonë, ai pati një bisedë edhe me presidentin e Meksikës, Andrés Manuel López Obrador. Në diskutimin e tij me Johnson sakaq thuhet të jetë përmendur një marrëveshje e mundshme tregti të lirë në mes të Britanisë dhe SHBA-së. Johnson “ka theksuar qëllimin e tij për të zgjidhur çështjet tregtare ekzistenciale sa më shpejt që është e mundur”, nenvizohet në deklaratë. Mbretëria e Bashkuar e ka rikthyer kontrollin e politikave për tregti kombëtare këtë muaj, pas përfundimit të periudhës tranzitore të Brexitit, e një marrëveshje e re tregtare në mes të aleatëve është prioritet më i madh për Johnsonin sesa për Bidenin.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20