Top News – Albin Kurti në Bruksel / ‘Kosova në NATO, e bën rajonin më të sigurt’
29/04/2021 13:51

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet në Bruksel, ku po vazhdon takimet me krerët e Bashkimit europian. Përmes një postimi në Tëitter ai njoftoi se u takua me sekretarin e prgjithshëm të Natos, Jens Stoltenberg, ku theksoi rëndësinë e prezencës së Natos në Kosovë si dhe shtoi se anëtarësimi i vendit në këtë aleancë do ta bënte rajonin dhe Evropën "më të sigurt”. Mësohet se më vonë, Kurti do t do të takohet me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, me komisionerin për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi si dhe me shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borrell. Gjatë vizitës së tij të parë në Bruksel si kryeministër i Kosovës, pritet që të marrë pjesë edhe në një seancë të Komisionit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian. Qeveria e Kosovës ka njoftuar se Kurti është takuar edhe me të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe ka thënë se dialogu do të jetë parimor dhe i përgatitur mirë. Po ashtu ai ka lajmëruar se nuk do të marrë pjesë në takimin e 11 majit me me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq datë kjo e cila është përmendur nga përfaqësuesi i lartë, Borrel, duke thënë se nuk mund të merr pjesë në një takim për të cilin nuk ka dhënë konfirmimin. Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së ka nisur më 2011. Ky proces, sipas Brukselit zyrtar, ka për qëllim normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Top Channel/ Kosova lejon dasmat/ Jo më shumë se 200 persona dhe deri në orën 22.45
22/06 19:50
Top Channel/ Dialogu Kosovë-Serbi, asnjë plan/ Ja çfarë i kërkon Opozita i kërkon qeverisë Kurti
21/06 19:39
Top Channel/ Kosova padit Malin e Zi, kërkon 4.500 metra katrorë territor!
21/06 15:26
Top Channel/ Aplikacioni “spiun” në Kosovë/ Qytetarët dërgojnë foto, policia gjobit shkelësit
21/06 12:24
Top Channel/ Ministrat e jashtëm të BE-së, Borell “jep llogari” për dialogun Kosovë-Serbi
21/06 12:05
Top Channel/ Pushohen nga puna infermierët/ Spitalet e Kosovës largohen ata që shërbyen në pandemisë
19/06 19:44
Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25
Top Channel/ Kurti: U gabua në dialog me Serbinë. Kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 19:55
Top Channel/ Katër ditë para takimit me Vuçic, kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 15:50