Top News – Akuza e emigrantëve/ Greqia “po na hedh” në det!
17/09/2020 15:03

Një grup emigrantësh të kontaktuar nga CNN kanë rrëfyer për gjigantin mediatik amerikan se si kishin mbërritur nga Turqia në brigjet greke, vetëm që aty persona të maskuar, t’i shtynin prapë në det. CNN ka mbledhur disa dëshmi që tregojnë të njëjtën gjë: ata thonë se këto javët e fundit, grekët e i kanë zbrapsur në det, akuza të cilat Athina zyrtare nuk i pranon. UNHCR-ja po ashtu i ka rënë këmbanave të alarmit “ për shkak të një rritje të madhe të raporteve të besueshme” nga burra, gra e fëmijë që janë kthyer mbrapsht jozyrtarisht në Turqi këto muajt e fundit, pasi kishin mbërritur në tokën apo ujrat greke. Sipas kësaj organizate, rreth 5,000 azilkërkues kanë mbërritur në shtetin helen që nga fillimi i marsit, një shifër kjo që përbën një rënie të konsiderueshme krahasuar me vitet e mëparshme. Por ndërkohë, raportet për kthim të detyruar mbrapsht të njerëzve, sidomos në det, janë shtuar shumë”, vëren ajo.

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38