Top News/ Aksioni i tatimeve, Serbia e quan terror/ ‘Akt barbar që kërcënon mbijetesën e serbëve’
20/05/2024 22:23

Beogradi zyrtar ka dënuar aksionin e Policisë së Kosovës në veri të vendit ndaj biznesve të dyshuara për veprimtari financiare të jashtëligjshme. Kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviç, e cilësoi aksionin si “akt barbar që drejtpërdrejt kërcënon mbijetesën e popullit serb” në Kosovë. “Kujt dhe pse po iu pengon Banka Postare Kursimore? Për shkak të çekut. Serbët në Kosovë janë komuniteti i vetëm në Evropë që nuk mund të operojnë normalisht. A kanë të drejtë ata që të kenë paga dhe pensione? Apo asgjë nuk iu lejohet”, tha Vuçeviç në një njoftim të qeverisë serbe. Lidhur me këtë, një reagim ka pasur dhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiç, sipas të cilit, kryeministri Kurti vazhdon “me terror ndaj popullit serb” në Kosovë, duke kryer “bastisje në degët e Bankës Postare Kursimore”, duke shtuar se “kjo çon në konflikte të reja në Ballkan, me pasoja të pallogaritshme”.

Top News/ Pritshmëritë nga takimi Kurti-Vuçiç. Konjufca: Asgjë thelbësore!
24/06 15:19
Top News/ Mickoski ‘tërbon’ Athinën. Kryeministri i ri në Shkup Kritikoi ujdinë e Prespës
24/06 11:24
Top Channel/ Athina nuk “i zë besë” Mickoskit: Kërkon të na hedhë hi syve për emrin!
24/06 11:16
Top Channel/ Maqedonia Veriore me qeveri të re, Mickoski: Shteti do të jetë në duart e qytetarëve!
24/06 11:14
Top News/ Mickoski, kryeministri i 13 i RMV/ Qeveria e re me katër ministri më shumë
23/06 17:13
Top Channel/ Kthehet java 6 ditëshe në punë! Greqi, prej 1 korrikut punëdhënësi mund të …
23/06 12:28
Top News/ Zjarri shkrumbon ishullin turistik/ Arrestohen 13 persona në jahtin me fishekëzjarre
23/06 11:55
Top News/ Vuçiç telefonon Macronin/ ‘Vendosni në axhendë të BE çështjen me Kosovën’
21/06 17:29
Top News/ Turistët shemben në tokë të vdekur…/Verë ferri në Greqi, 44 gradë celcius dhe zjarre
21/06 13:17
Top News/ Mitsotakis kërcënon Shkupin. Përplasja për emrin, ‘probleme në NATO dhe në BE’
21/06 10:44
Top News/ Katalanasit mbajnë premtimin/ Kërkesë qeverisë spanjolle për njohjen e Kosovës
20/06 18:34
Top News/ Qëndroni të mbyllur në shtëpi! Erdhi përvëlimi, alarm ‘i kuq’ në Serbi e Mal të zi
20/06 16:28
Top News/ Kurti e Vuçiç, takim pas një viti/ Dialogu Kosovë-Serbi, mblidhen në Bruksel më 26 qershor
20/06 16:24
Top News/ Serbia, shpresë te ekstremistët e BE. Beogradi-Dialogu me Kosovën, në gjendje kome
20/06 16:22
Top News/ Masat ikin pjesërisht e gradualisht / BE për Kosovën: Përmbushja e kërkesave jo e plotë
20/06 14:50
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Qendrën e Sportit në Cetinje, dy të vrarë dhe tre të plagosur
20/06 13:13
Top News/ Dhëndri i Trump në Serbi / Takon Vuçiçin, merr jetë projekti luksoz në Beograd
20/06 12:10
Top News/ Shtëpi bari në mes të Athinës. Policia greke arreston tre shtetas shqiptarë
20/06 11:34
Top News/ Greqia në flakë/ Era dhe temperaturat e larta shkrumbojnë vendin
20/06 10:58
Top News/ Lajçak me mandat të zgjatur deri në janar/ Kompetenca ‘shtesë’ për dialogun Kosovë-Serbi
19/06 15:11