Top News – A mund të kandidojë Trump për president, pas akuzave penale të ngritura ndaj tij?
31/03/2023 22:32

Donald Trump u bë i pari ish-president amerikan, ndaj të cilit ngrihet nëj akuzë penale, pasi një juri e madhe ka votuar për ta paditur atë, pas hetimit të pagesës prej 130.000 dollarësh për Stormy Daniels, në përpjekje për të blerë heshtjen e saj, për një aferë të supozuar. Kjo akuzë historike, vjen në një moment mjaft të rëndësishëm, pasi trump është në kulmin e fushatës së tij zgjedhore për t’u rikthyer si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por a e ndalon ngritja e akuzave, kandiddimin e Trump për president? Përgjigjen e jep profesorja e Shkollës Juridike të Nju Jorkut, Anna Kominsky, e cila shprehet se Trumpit nuk mund t’i hiqet e drejta e kandidimit, as për shkak ët akuzave të ngritura ndaj tij, por as nëse ai dënohet nga gjykata. “Në fakt, nuk ka shumë kërkesa kushtetuese për të kandiduar për president. Nuk ka asnjë ndalim të drejtpërdrejtë në Kushtetutë për praninë e një aktakuze apo edhe të një dënimi”, shpjegoi Kominsky. Gjithsesi kureshtja është nëse këto problem do të ndikojnë pozitivisht apo negativisht në kandidaturën e Trump. Shumica e analistëve politkë, thonë se ky është nëj terren që i përshtatet shumë ish-presidentit amerikan, pasi rikthehet sërish në qendër të vëmendjes në Partinë Republikane dhe vetë Trump, me ekipin e tij, janë specialistë të shfrytëzimit të këtyre situatave. Pamjet: AFP

Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30