Top News-700 snajpera rusë në kufi me Ukrainën/Putin paralajmëron NATO-n: Zbrapsu ose do plasë lufta
03/12/2021 15:44

Rusia ka dislokuar më shumë se 700 snajpera të ushtrisë në katër rajone pranë ukrainës në një valë të re lojërash lufte. Lëvizja vjen ndërkohë që tensionet me perëndimin po rriten për shkak të frikës se Vladimir Putin po planifikon një pushtim të mundshëm të vendit fqinj. Rusia ka paralajmëruar se lufta me ukrainën është e mundshme me ukrainën dhe ka urdhëruar trupat të qëndrojnë në gjendje gadishmërie pas spekulimeve për një pushtim të mundshëm. Kremlini ka thënë se dëshira e Kievit për të rimarrë Krimenë, është një kërcënim direkt ndërsa SHBA premton se do të reagojë pas raporteve të shtuara për një pushtim të mundshëm rus. Tre nga katër rajonet ku po stërviten snajperat, ndajnë kufirin me Ukrainën. Më shumë se 700 snajperistë, me veshje kamuflazhi janë në pozicione luftimi. Një zëdhënës i ushtrisë ruse tha se njësitë e snajperave dhe ushtria kanë nisur stërvitjet masive në Voronezh, Belgorod, Bryansk dhe Smolensk. Snajperat po ashtu po stërviten edhe për gjuajtje të largëta dhe luftime trup më trup.

Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01 12:32
Top News – Avioni i parë me ndihma / Arrin në ishullin e shkatërruar nga vullkani
20/01 12:32
Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01 12:29
Top News – Rusia do sulmojë Ukrainën! / Biden bën parashikimin: Pasoja të rënda për Putinin
20/01 12:28
Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55