Top News – 500 milionë doza vaksine / Biden i premton për vendet në zhvillim
23/09/2021 12:06

Presidenti Joe Biden njoftoi blerjen e 500 milionë dozave të tjera të vaksinave kundër COVID-19 për vendet në zhvillim gjatë vitit të ardhshëm. Më parë Shtetet e Bashkuara ofruan më shumë se 500 milionë doza vaksinash të prodhuara nga firmat Pfizer Inc. dhe BioNTech SE për vendet në zhvillim deri në fund të qershorit të vitit të ardhshëm. Me njoftimin e së mërkurës, Shtetet e Bashkuara po i ofrojnë botës 1 miliard doza vaksinash gjithsej. “Për çdo dozë vaksine që ka marrë çdo amerikan deri më sot, ne po dhurojmë tre doza në nivel global”, shkroi në rrjetin Tëitter Sekretari i Shtetit Antony Blinken përpara njoftimit. Presidenti Biden njoftoi dhurimin e dozave shtesë, gjithashtu nga kompania Pfizer, gjatë një takimi virtual për pandeminë ndërsa po merr pjesë në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Presidenti amerikan mbështeti objektivin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të vaksinuar të paktën 70% të popullsisë së botës brenda vitit të ardhshëm, duke shfrytëzuar njoftimin për të inkurajuar vendet e tjera më të pasura të shtojnë përpjekjet për të kontrolluar infektimet. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në qershor se arritja e këtij qëllimi do të kërkonte 11 miliardë doza vaksinash. Gjatë një fjalimi në OKB të martën, Presidenti Biden theksoi se Shtetet e Bashkuara kanë shpërndarë më shumë se 160 milion doza vaksinash në më shumë se 100 vende të botës, më shumë doza sesa të gjitha shtetet e tjera të marra së bashku.

Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12