Top News – 50 mijë trupa amerikane në Evropë /Biden:Luftanije dhe bombardues pranë kufijve të Rusisë
24/01/2022 14:27

Presidenti Joe Biden mund të dislokojë deri në 50 mijë trupa amerikane si edhe avionë dhe luftanije në evropën lindore, për të balancuar një grumbullim të trupave ruse që ka ndezur frikën se vladimir Putin po përgatitet të pushtojë Ukrainën. Plani do të shihte 1 deri në 5 mijë ushtarë që do të dërgohen në vende aleate të NATO-s si Lituania, Estonia dhe Letonia, vende këto që kufizohen me territorin rus. Numri i trupave mund të rritet më pas deri në 50 mijë nëse situata e sigurisë do të përkeqësohet, mbështetur edhe nga luftanije dhe avionë të tjerë ushtarakë. Zyrtarët e Pentagonit ia paraqitën planin presidentit Biden gjatë një takimi në Camp David në fundjavë, ku u mblodhën për të diskutuar opsionet ushtarake për të zbrapsur një sulm të mundshëm të rusisë pasi kërcënimet për sanksione ranë në vesh të shurdhër. Plani nuk do të përfshinte dislokimin e trupave amerikane direkt në Ukrainë, me Biden që mendohet se nuk do të donte të hynte menjëherë në një tjetër konflikt pas tërheqjes katastrofike të trupave amerikane nga afganistani, vitin e kaluar, raporton Neë York Times. Biden do të vendosë për masat ushtarake brenda kësaj jave, shton gazeta, edhe pse bisedimet e nivelit të lartë mes Uashingtonit dhe Moskës, vazhdojnë, me SHBA që do të kthejë një përgjigje me shkrim për kërkesat e rusisë për garanci sigurie.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05