Top News – 46 viktima në një ditë/ Maqedonia e veriut, bilanc negativ i covid 19
29/04/2021 22:34

Maqedonia e Veriut të enjten ka regjistruar 46 persona të vdekur nga COVID-19 si dhe 433 të infektuar. Ndërkohë që numri i të shëruarve sipas raportit të ministrisë së shëndetësisë të vendit është 641 dhe prej dhjetë ditësh kjo shifër vazhdon të jetë më e lafrtë se numri i të infektuarve. Sa i takon viktimave, 15 janë nga Shkupi të moshës mes 54 dhe 82 vjec. Nga tre viktima janë regjistruar në qytetet e Manastirit, Velesit, Kocanit dhe Shtipit etj. Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë bërë mbi 700 mijë teste dhe mbi 151 mijë janë diagnostikuar me COVID-19, prej tyre mbi 132 mijë janë shëruar, rreth 15 mijë janë ende aktiv ndërsa 4.818 persona e kanë humbur jetën. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar edhe për vazhdimin e procesit të imunizimit të popullsisë. Deri të enjten janë vaksinuar rreth 56 mijë qytetarë ndërsa mbi 207 mijë të tjerë janë paraqitur për tu vaksinuar. Të premten pritet të arrijnë 200 mijë vaksinat kineze, të cilat sipas Ministrisë së Shëndetësisë pritet ta rrisin dukshëm përqindjen e të imunizuarve. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka bërë të ditur së pas festës së pashkëve pritet të intensifikohet procesi i vaksinimit i cili përveç se në Shkup do të nis edhe në gjashtë tjera rajonale që do të përfshijnë të gjitha qytetet e vendit.

Top Channel/ Greqia, protestë për bluzat e ekipit/ Stema e Maqedonisë së veriut shkakton reagime
12/06 19:55
Top Channel/ Presheva, në dialogun Kosovë-Serbi/ Kërkesa e kryetares së Preshevës, Ardita Sinani
11/06 15:23
Top News – Vuçiç-Kurti ‘e ka mendjen për show’/ ’Molla e sherrit’ në dialog, asociacioni njëetnik
10/06 17:39
Top Channel/ Protesta masive të sindikalistëve grekë kundër rregullave të reja
10/06 17:16
Top News – Mustafa: Spastrim etnik i heshtur/ Serbia fshin adresat e shqiptarëve në Preshevë
09/06 02:38
Top News – Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut/ Mass-progres të qëndrueshëm për integrimin
08/06 15:20
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, tek ngjitësja gjenden gjurmët e gishtërinjve të burrit
08/06 14:39
Top News – Varianti indian afrohet në Shqipëri/ Regjistrohet rasti i parë në Maqedoninë e veriut
07/06 20:50
Top News – Në pranga i riu shqiptar në Greqi/ Drejtonte trafikun e drogës në Mykonos
06/06 17:10
Top News – Vrasje e trefishtë në Korfuz/ Qeraxhiu vret pronarët e shtëpisë, dhe më pas veten
06/06 17:08
Top News – Zaev-BDI, STOP axhendës etnike/ Ahmeti-i fituam të drejtat, tani prioritet ambienti
06/06 15:57
Top News – Hap vetëm doganën e Qafë Botës/ Bllokimi absurd i Greqisë për pikat e tjera vijon
06/06 12:54
Top News – Vrasja e 20 vjeçares në Greqi/ Hetimi, hapa para për zbardhjen e ngjarjes
06/06 11:23
Top Channel/ Greqi. Vazhdojnë vaksinimet, por këmbengul pandemia! 1/3 e vendit në nivel portokalli
05/06 16:39
Top News – ‘Vrasja u urdhërua nga burgu’/ Nëna e Aris Papas hedh akuza në mediat greke
04/06 22:52
Top News – Përhapen mukozat e detit/ Turqi, mund të jetë pasojë e ndotjes së madhe
04/06 18:39
Top News – Dendias bisedon me Lajçak/ Greqia nuk e njeh Kosovën, por do ndihmojë për vizat
03/06 22:58
Top News – Serbi, kërcënohet me jetë Vuçiç/ Postimi në instagram, dënohet nga zyrtarët serbë
02/06 19:24
Top News – Kapet ndihmësi i mafiozit turk/ Stamboll, arrestohet krahu i djathtë i Sedat Peker
02/06 19:22
Top Channel/ Dhjetëra persona sulmojnë Policinë e Kosovës në Mitrovicë, mbajnë në duar flamuj serbë
01/06 19:53