Top News-4 të dërguar specialë në Ballkan / Kush po punon në rajon në emër të Perëndimit
03/12/2021 17:28

Vendet perëndimore kanë katër të dërguar të posaçëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Përveç, Stuart Peach, të emëruarit të fundit nga Mbretëria e Bashkuar, emisarë në Ballkan kanë edhe Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Por kush janë këta emisarë? Mirosllav Lajçak është përfaqësues i posaçëm i BE’së. Ai e ka marrë këtë pozitë në prill të vitit 2020. Më herët, Lajçak ka shërbyer si ministër i Punëve të Jashtme të Sllovakisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dy emisarë për këtë rajon. Gabriel Esocbar është përfaqësues i posaçëm i Shteteve të Bashkuara. Këtë post,ai e ka marrë në shtator të këtij viti. Deri atëherë, ai ka qenë zëvendësambasador i SHBA’së në Serbi. Edhe Matheë Palmer është emisar i SHBA’së për këtë rajon. Palmer është përfaqësues i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për reformën zgjedhore në Bosnjë-Hercegovinë. Palmer ka mbajtur më parë pozitën e zëvendësit të ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit. Mbrëtëria e Bashkuar ka emëruar si përfaqësues të posaçëm për Ballkanin Perëndimor Stuart Peach. Peach, i cili mban titullin “Sir”, ka qenë shefi i Komitetit ushtarak të NATO’s dhe shef i Shtabit të Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar. Më 2000, Peach ka qenë edhe komandant i forcës ajrore të NATO’s në Kosovë.

Top News- Paralajmërimi i analistit amerikan/Ballkani do të ndahet siç do Moska e Beogradi
20/01 15:57
Top News – ‘Do çojmë ushtrinë në Kosovë!’ / Gjenerali serb kërcënon: Nëse FSK hyn në veri…
20/01 14:12
Top News – A do ta njohë Greqia, Kosovën? / Gërvalla takon Dendias: Do thellojmë marrëdhëniet
20/01 14:02
Top News – Krivokapiç hakmerret ndaj Abazoviçit / Fillon procedurat për shkarkimin nga qeveria
20/01 13:08
Top Channel/ Qeveria e Malit të Zi drejt rënies, Abazoviç dorëzon kërkesën për mosbesimin e qeverisë
20/01 02:13
Top News- Kriza në Bosnjë dhe misioni turko-serb/Dodik gjen zgjidhje te Vuçiç dhe Erdogan
19/01 20:36
Top News- Serbia kërkesë fuqive të mëdha/‘Shpallni non grata Albin Kurtin, njësoj si Dodik!
19/01 20:34
Top News-I ftohti polar ‘mbërthen’ Shqipërinë/Borë e temperatura ekstreme, alarmi i sinoptikanëve
19/01 20:16
Top News- Akuza për grusht shteti në Mal të Zi/Tensione pas mocionit për rrëzimin e Qeverisë
19/01 20:15
Top News-Emra falsë dhe 10 mijë euro për në BE/47 të arrestuar, 25 në Shqipëri dhe 22 në Itali
19/01 18:06
Top News- Greqia gati të njohë Kosovën…!/Ministrja Gërvalla vizitë zyrtare në Athinë
19/01 17:57
Top News – Çpo ndodh në Beograd e Prishtinë/Escobar dhe Lajçak, vizita paralajmëruese
19/01 15:51
Top News- Çdo do të ndodhë me negociatat!/Macron kërkon risi në marrëdhëniet BE-Ballkan
19/01 14:50
Top News – Mbërrijnë ‘Bishat’ në Athinë… / Greqia rivalizon Turqinë: Balancohen forcat në Egje
19/01 14:31
Top News – SHBA i bën presion Malit të Zi / Bashkohuni me Open Balkan, të gjithë ose do dështojë!
19/01 14:28
Top News – Turqia dhe Serbia bëhen bashkë / Ndërmjetësojnë bisedimet për krizën në Bosnje
19/01 11:49
Top News – Qeveri pakice në Mal të Zi / Gjukanoviç me Abazoviçin, kundër partive pro serbe
19/01 11:37
Top News- Sinjale pozitive për negociatat/Marrëveshja e parë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë
18/01 21:06
Top News- Erdogan pret Vuçiç si mysafir!/Presidenti turk, takime me liderët e Ballkanit
18/01 17:55
Top News-‘Edi Rama, pasha i Erdoganit!’/Mediat greke, shqetësim për afrimin Shqipëri-Turqi
18/01 17:09