Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01/2022 14:49

Tridhjet e nëntë avionë luftarakë të Kinës fluturuan drejt Tajvanit, në kohën kur tensionet mbi të ardhmen e këtij ishulli janë rritur. Në mesin e avionëve që fluturuan të dielën mbi Tajvan kishte edhe avionë luftarakë të tipit J-16 dhe J-10, tha Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit. Forcat ajrore të Tajvanit thanë se ngritën në qiell avionët e tyre për të gjurmuar avionët kinezë. Avionët e Kinës po ashtu u detektuan edhe në radarë, tha Ministria. Dërgimi i avionëve kinezë drejt Tajvanit vjen pasi ushtria amerikane tha se dy grupe të saja të luftanijeve po lundronin të dielën në Detin Jugor të Kinës. SHBA-ja tha se luftanijet USS Carl Vinson dhe USS Abraham Lincoln u angazhuan në stërvitje të përbashkëta ushtarake me Japoninë, duke kryer operacione për sulme nga nëndetëset dhe ato ajrore. Ky është numri më i madh i avionëve që Kina ka nisur gjatë këtij viti drejt Tajvanit. Tajvani dhe Kina kishin zhvilluar një luftë në 1949 dhe Kina pretendon se ky ishull është territor i saj. Pekini ka përdorur rrugë diplomatike dhe ushtarake për ta izoluar ishullin dhe frikësuar autoritetet e këtij ishulli, por SHBA-ja ka vazhduar ta mbështesë Tajvanin, duke i shitur armë të avancuara dhe avionë luftarakë. Prej më shumë se një viti, pilotët kinezë fluturojnë drejt Tajvanit pothuajse në baza ditore. Në tetorin e vitit të kaluar, brenda një dite, Kina dërgoi 56 avionë luftarakë drejt Tajvanit.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05