Top News/ 2.55 mld USD për t’u mbrojtur nga Putin /MBUROJA LINDORE, Polonia forcon kufirin me Rusinë
27/05/2024 14:56

Polonia publikoi të hënën detajet e "Mburojës Lindore", një program që kushton mbi 2.55 miliardë dollarë për të forcuar mbrojtjen përgjatë kufirit të saj lindor me Bjellorusinë dhe Rusinë, duke thënë se shpreson që planet të përfundojnë deri në vitin 2028. Kufiri ka qenë një pikë e nxehtë që kur emigrantët filluan të dynden atje në vitin 2021, pasi Bjellorusia, një aleat i ngushtë i rusisë, hapi agjenci udhëtimesh në Lindjen e Mesme duke ofruar një rrugë të re jozyrtare për në Evropë, një lëvizje që Bashkimi Evropian tha se kishte si qëllim krijimin e një krize. Ministria polake e mbrojtjes paraqiti detaje të programit, duke përfshirë planet për të ndërtuar fortifikime, qendra dhe sisteme telekomunikacioni në koordinim me aleatët e tjerë të NATO-s, Finlandën, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë, në vijën e frontit lindor. "Ky përbën një sistem kompleks të aktiviteteve mbrojtëse dhe parandaluese. Ai lidh sistemet por ne do të vendosim gjithashtu edhe sisteme moderne anti-drone dhe zbulimi," tha Ministri i Mbrojtjes Ëladyslaë Kosiniak-Kamysz. "Ky është operacioni më i madh për të forcuar kufirin lindor të Polonisë, krahun lindor të NATO-s, që nga viti 1945," tha ai në një konferencë shtypi. Zëvendësministri i Mbrojtjes Cezary Tomczyk tha se investimet do të nisin në tremujorin e parë të 2025 dhe priten të përfundojnë deri në vitin 2028. Polonia shpreson të shfrytëzojë fondet e BE-së për disa nga projektet. Qeveria e mëparshme e Polonisë ndërtoi një gardh në kufirin me bjellorusinë, më shumë se 180 km i gjatë dhe 5.5 metra i lartë, për të ndaluar kalimet e paligjshme. Gardhi plotësohet nga një sistem kamerash dhe sensorësh që monitorojnë kufirin.

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55